Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sit Alanlarının Bilgileri Halka Açılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’deki doğal sit alanlarının bilgilerini elektronik ortama aktarıyor. Sistem sayesinde vatandaşlar, satın almak istediği arazinin doğal sit alanı olup olmadığı öğrenebilecek.

yapi.com.tr
Sit Alanlarının Bilgileri Halka Açılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı doğal sit alanlarını internet ortamına aktaracak olan "Sit Alanları Yönetim Sistemi'nin" çalışmalarını başlattı. Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışma kapsamında; Muğla, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce'deki doğal sit alanları internet ortamına aktarıldı. Bakanlık, yıl sonuna kadar da Türkiye genelindeki bütün doğal sit alanlarını elektronik ortama aktaracak.

Yeni sistem hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, vatandaşlardan gelen "aldığım arazinin sit alanı olduğunu ve hiçbir işlem yapılamayacağını sonradan öğrendim, mağdur oldum" yönündeki şikayetler üzerine yeni ve hızlı bir bilgilendirme sistemine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

E-devlet kapsamında Sit Alanları Yönetim Sistemi'ni kurum ve kuruluşların kullanımına açarak iş süreçlerinin hızlanmasının da sağlanacaklarını belirten Bakan Bayraktar, "Yeni sistem sayesinde vatandaşlar aldıkları arazinin doğal sit alanı olup olmadığını ya da kaçıncı dereceden sit alanı olduğunu anında öğrenebilecek. Böylece sonradan düzeltilmesi imkansız mağduriyetlerin önüne geçilecek. Sit Alanları Yönetim Sistemi ile tüm verilerimizi daha şeffaf bir ortamda paylaşacağız ve vatandaşın her türlü sürece katılımını sağlayacağız. Doğal sit alanları ile ilgili çalışmalarımızı ve iş süreçlerini herkes görebilecek" dedi.

Yeni sistem sayesinde yatırımcıların ve vatandaşların arazi alırken sürprizle karşılaşmasının önüne geçileceğini ifade eden Bakan Bayraktar, " Bütün birikimlerini aldıkları arsaya yatıran vatandaşımız buranın doğal sit alanı olduğunu ve bir çivi bile çakamayacağını öğrendiğinde iş işten geçmiş oluyor. Yeni sistem sayesinde bu tür mağduriyetlerin önüne geçeceğiz" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sit-alanlarinin-bilgileri-halka-aciliyor_111078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!