Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Göle Tel Örgü Çekildi, Halk Ayaklandı

Başkent’in turizm cenneti olmaya aday bölgelerinden Eğriova Gölü’nün Orman Bakanlığı’nca tabiat parkı ilan edildikten sonra bir işletmeciye verilmesi ve gölün etrafının tel örgüyle çevrilmesi bölge halkının tepkisini çekti.

yapi.com.tr
Göle Tel Örgü Çekildi, Halk Ayaklandı

Orman Bakanlığı, beş yıl önce Eğriova Yaylası’nın tabiat parkı olması için çalışma başlatı. Bölgenin tabiat parkı ilan edilmesinin ardından Milli Parklar Genel Müdürlüğü, alanı ‘Eko turizm bölgesi’ yapması için bir işletmeye devretti. Hürriyet Gazetesi'nden Oğuz Demir'in haberine göre, işletmeyi devralan bir grup girişimci, sundukları projeyle Ankara Kalkınma Ajansı’ndan da hibe desteği alarak, bölgede çalışmalara başladı.

Yakın zamanda gölün etrafının tel örgülerle çevrilmesi ve inşaata başlanması bölge halkının tepkisine neden oldu.

Belde sakini tepkili

Yıllardır kullandıkları yayla evlerine ulaşamadıklarını belirten Karaşar beldesi sakinleri projeye tepki gösterirken, “Yaban hayvanları da çekilen tel örgü nedeniyle sulak alanlara ulaşamıyor” dedi.

Orman Bakanlığı yetkilileri ise, arazinin bakanlığa ait olduğunu belirterek, “Evler ruhsatsız. Yaban hayvanlarının ise sulak alana ulaşamaması söz konusu değil. Tabiat Parkı, 2883 sayılı Milli Parklar Kanunu kapsamındadır ve tabiat parkı ilan edilen yerler kontrolü ve denetimi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nda olması şartıyla işletmeciye verilebilir” dedi.

Kuruluş amacına aykırı

Konuyla ilgili Meclis’e soru önergesi veren CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise, uygulamanın milli parkların kuruluş amacına aykırı olduğunu öne sürerek, şunları söyledi:

“Belde sakinlerinin yayla evlerinin ve hayvanları otlattıkları alanların ellerinden alınarak kiraya verilmesi nedeniyle bakanlığa vermiş olduğu şikayet dilekçelerinin bu alanı kiralayan şahsın idare ve bakanlık bürokratlarıyla yakın ilişkisi nedeniyle hasır altı edildiği iddiaları yaygındır. Bu alanda Milli Park yasasına aykırı bir şekilde betonarme inşaat yapıldığı görülüyor. Bu yapıların projelerinin olup olmadığı ise belli değildir. Kiralamaya konu olan alan av yaban hayvanlarının doğal yaşam alanı olup hayvanların su ihtiyacı buradan karşılanıyor. Müstecir tarafından arazinin ve göletin etrafının tel örgüyle çevrilmesi sonucu hayvanların suya erişimi engellendi. Bu uygulama Kara Avcılığı Kanunu’na da aykırıdır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gole-tel-orgu-cekildi-halk-ayaklandi_119352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!