Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sivas'ta Çöpten Elektrik Üretilecek

Sivas'taki çöp depolama alanında 30 bin nüfuslu bir yerleşim yerinin elektrik enerjisini karşılayacak tesis yapılacak.

yapı.com.tr/AA
Sivas'ta Çöpten Elektrik Üretilecek

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, kentteki çöp depolama alanında, 30 bin nüfuslu bir yerleşim yerinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek tesis yapılacağını söyledi. Aydın, çöp depolama alanında devam eden çalışmaları incelemesinin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.


Yatırımlarla söz konusu tesislerde depolanan metan gazının elektrik enerjisine dönüştürüleceğini dile getiren Aydın, tesisteki çalışmaların hızlı şekilde sürdürüldüğünü bildirdi. Aydın, "Çöp alanını ıslah ederek yer altına döşediğimiz borularla bu alanda oluşan metan gazlarını topluyoruz, buradan elektrik enerjisi üreteceğiz. Yaklaşık 1,5 ay zarfında çalışmalar tamamlanmış olacak. Tesis, 30 bin nüfuslu bir şehrin elektrik enerjisi potansiyelini karşılayacak" dedi.Buradaki en önemli çalışmanın çöp depolama alanının çevre açısından ıslah edilmesi olduğuna dikkati çeken Aydın, şunları kaydetti: "Buranın daha sonra yeşil bir alana dönüştürülmesi planlanıyor. Bu alanda yine elde ettiğimiz ısılardan tarımla ilgili yatırımlar da yapmak istiyoruz. Eskiden bu alana koku nedeniyle kilometrelerce uzaklıktan yanaşamazdık. Aynı zamanda sürekli yangınlar çıkardı. Çok ciddi bir kirlilik oluşturan bölgenin hem o kirlilikten kurtulması hem de şehir ve ülke ekonomisine çok farklı alanlarda katkı sunacak konuma getirilmesi şehrimiz adına önemli bir kazanç."

Çöpten elektrik üretimini yapacak makinelerin kurulumunun tamamlandığını ifade eden Aydın, hedeflerinin eylül ayı içerisinde çöp depolama tesislerinden elektrik üretmek olduğunu dile getirdi. Aydın, tesiste üretilen elektriğin en çevreci enerji türü olacağını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sivasta-copten-elektrik-uretilecek-_133181.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!