Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER Arşiv fotoğraf: Dokuz sekiz haber

"Kamuoyunun İlgisi ve Takibi...

Soma'da Denetçi Skandalı

SGK'nın Soma Raporu: İşveren...

Soma Davası Ertelendi

Somalı İşçilerin Gözü Bu Kararda!

Soma Faciasında Topçu Defterleri:...

İşsizlik Maaşları Son Kez...

"Sadaka Değil Alın Terimizi İstiyoruz"

Soma'da Tazminatları TMSF Ödeyecek

Soma’da Heykel Krizi

Soma'da 'Yok' Denilen 'Topçu...

"Soma'da Yaşanan Kaza Değil, Cinayettir"

Soma Faciasının Üzerinden 1 Yıl Geçti

Soma Duruşmasında 7. Gün

Madende Acil Durum için Planımız Yoktu

Soma'daki Maden Faciası Davasında...

Maden Faciası Davasında 4. Gün

Soma Mağdurları Sanıklarla Yüz Yüze

Soma Faciası Davası 15 Nisan'a Ertelendi

Soma Maden Faciası Davası Başladı

Soma Maden Faciası Davası Başlıyor

ATO Başkanı da Kazalarda Sorumluluğu...

TMSF, Alp Gürkan'ın Gayrimenkullerini...

Soma'daki Yeni Tartışma; Gerçek...

Özel: Soma'dan, Ermenek'ten Ders Almadık

Soma Kömürleri AŞ İşçi Alımına Başladı

Soma'da Mesajla İşten Atılan...

Soma Faciasının Duruşma Tarihi...

Somalı Kadınlar Eşlerinin...

Foto: DHA

Somalı Madencilerden Tazminatları...

Soma İddianamesi Kabul Edildi

Soma'dan Kötü Haber

Soma İddianamesi Tamamlandı

Soma’da 9 Ay Sonra İnşaat İzni Çıktı

Soma’da İkinci Yıkım

Soma Holding'e Santral İzni Çıktı

Soma için Ortak Bildiri Yayınladılar

Yargı Soma Yırca'da İkinci...

Soma Dosyasında Son Dakika

Soma İddianamesi Reddedildi

Soma'da 28 Maden İşçisi İşten Çıkarıldı

"Soma'dan Sonra İstifamı Sundum"

Soma Faciasının İddianamesi Hazır

Soma'da Zeytin Ağaçları Söküldü

Soma'daki Madeni 'Ne Pahasına...

Soma'da Madenci Anıt Mezarı...

Soma'ya AB'den 8 Milyon Euroluk Destek

'Zeytinlikten Santral, Çiftçiden...

Soma'daki Maden Ocağında Yangın

Soma'da Bin 700 Madenci İş Bıraktı

Soma Raporu Olgunlaşmadı

Soma'da 'Zeytinimi Kesme' Eylemi

"Soma'da Herkes Adaleti Görmek İstiyor"

İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Temsilcisi Emma Sinclair-Webb, "Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki maden faciasında işçilerin yaşam hakları ihlal edildi. İşçi sağlık ve işçi güvenli Türkiye'de ciddiye alınmalıdır. Bizim amacımız bu" dedi.

yapi.com.tr
"Soma'da Herkes Adaleti Görmek İstiyor"

Hürriyet'ten İlker Kılıçaslan'ın haberine göre, Soma'da 301 madencinin öldüğü faciayla ilgili araştırma yapan İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Temsilcisi Emma Sinclair-Webb, ölen işçilerin aileleri ile yaralı kurtulan madencilerin avukatlığını yapan Manisa Barosu eski Başkanı Zeynel Balkız'ı ziyaret etti. Balkız'dan bugüne kadar yapılan hukuksal çalışmalar ve tutulan raporlar hakkında bilgi aldı.

'Davaya gözlemci olarak katılabiliriz'

Facianın yaşam hakkı ihlali olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Webb, "Bir ay sonra Türkiye için önemli olan bir Soma Davası başlıyor. Bu dava tüm maden kazasında mağdur olan aileler için önemli bir fırsat. Çünkü herkes adaleti görmek istiyor. Soma'da çok büyük bir trajedi yaşandı. Bu aynı zamanda bir insan hakları ihlali olarak görüyoruz. Bir insanın yaşam hakkı ihlali olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Belli bir sorumluluk var ortada. Burada sadece şirketin değil devletin sorumluluğu da var. Denetim sorumluluğu üzerine sorunlar var. Bu denetim sorumluluğunun üzerine bir araştırma yapılması lazım. Biz bunu araştırıyoruz. Bu araştırma henüz tamamlanmadı. İlk olarak Manisa ve Soma'da bir saha araştırması yapacağız. Soma'da işçilerle, madenci ailelerinin görüşlerini alacağız. Yaklaşık dört günlük bir çalışma yapılacak. Önce araştırıyoruz, soruşturuyoruz. Sonra bir kısa rapor yazacağız. Zamanlama çok önemli. Amacımız Soma'yı unutturmamak. Yargı boyutu çok önemli. Soma Maden kazası davası, bu ülkede trajik kazalar engellenebilecek olması açısından çok önemli. Raporu davaya kadar yetiştirmeyi düşünüyoruz. Davaya gözlemci olarak katılabiliriz" diye konuştu.

'Bu kişilerin yaşam hakları ihlal edildi'

Türkiye'de mağdur odaklı bir adalet sisteminin olmadığını söyleyen Webb, "Bizim için önemli olan maden işçileri ve ailelerini dinlemek. Onların ne görmek istediğini, bu davadan ne beklentilerini öğrenmek amacımız. Hepsi adalet peşinde. Türkiye'de ne yazık ki mağdur odaklı bir adalet sistemi yok. Türkiye'nin diğer davalarında bunun olmadığını çok net bir şekilde gördük. Böyle bir sistem geliştirilmemiş. Mağdurların sesleri davalarda duyulması gerekiyor. İnsan hakları boyutlarına bakıyoruz. Bu kişilerin yaşam hakları ihlal edildi. Bu çeşit trajik olayların, yani maden kazaları veya riskli işyerlerinde kazaların Türkiye'de ne kadar sık olduğunu biliyoruz. Son bir senedir kaç işçi öldü? Yetkililere ve idareye nasıl bu kazaları engellemeyecek misiniz diye soruyoruz? Bir sürü ders çıkabiliriz Soma davasından. İşçi sağlık ve işçi güvenli Türkiye'de ciddiye alınmalıdır. Bizim amacımız bu" dedi.

Soruşturma genişletilmeli

Faciayla ilgili geniş bir soruşturma yapılmadığını ileri süren Webb, "Soma maden davasındaki en büyük eksiklik yeterince geniş soruşturma olmadı. İdare ve kamunun rolü soruşturulmadı. Savcılık bununla ilgili gereken soruşturmayı yapmadı. Ancak bu yolların açılması gerekir. Olması gereken bu. Bu hukuki bir yükümlülük. Danıştay'ın bir kararı var. Memurun soruşturulmasına bir izin söz konusu değil ve soruşturabilirler diye kararı var. Savcılık bu konunu üzerinde çalışması gerekiyor" dedi.

Hazırladıkları raporu hükümetle de paylaşacaklarını dile getiren Webb, "Hazırlanan raporu hükümet ve kamuoyu ile paylaşacağız. Somut tavsiyelerde bulanacağız. İnsan hakları boyutunu ortaya koyacağız. İleride riskli mesleklerde bu kazalar nasıl engellenebilir konusunda somut öneriler ortaya koyacağız. Bu ülke için esas sorun bu. İşçi ölümlerini engellemek" diye konuştu.

Müfettişlerin de yargılanması istenecek

Manisa Barosu eski başkanı Zeynel Balkız, kendisini ziyarete gelen İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Temsilcisi Emma Sinclair-Webb ile facia sonrası maden kazasıyla ilgili bugüne kadar alınan kararları, yapılan çalışmaları ve hazırlanan raporları paylaştıklarını söyledi. Soma ve Akhisar Cumhuriyet Başsavcılıklarına yarın Soma maden kazazında ihmalleri olduğu belirtilen müfettişlerin yargılanması için dilekçe vereceklerini söyleyen Balkız, "Soma ile Akhisar Cumhuriyet Başsavcılıklarına kazada ihmalleri olduğu tespit edilen müfettişlerinde yargılanması için yazılı dilekçe ile başvuruda bulanacağız. Danıştay'ın bir kararı olmasına rağmen gerek Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın gerekse Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın halen müfettişlerle ilgili soruşturma izni vermemesini bir hukuki eksiklik olarak görüyoruz. Mahkeme kararlarına bu ülkede herkesin, özellikle idarenin uyması gerektiği noktasından hareket ile Cumhuriyet Başsavcılarımızın, kamu görevlileri ile ilgilide ihmallerinden dolayı ceza soruşturmaları başlatmalarını isteyeceğimizi bildirdik" diye konuştu.

'Üstünlerin değil hukukun üstünlüğü olmalı'

İnsan Hakları İzleme Örgütü ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunacaklarının altını çizen Balkız, "Temelimiz insan hakları ihlalin önlenmesidir. Burada Türkiye ile ilgili olan hususta yapısal bir sorun ortaya çıkıyor. Bu yapısal sorunda şudur. Türkiye'yi hukukun üstünlüğünün sağlandığı bir ülke haline getirmek istiyoruz. Bilirkişi raporları suçlulukları hatta kabahatleri ve ihmalleri tespit edildiği halde kamu görevlilerini kanun önüne çıkarılamamasını idari teşkilatının yargıya bir müdahalesi olarak kabul ediyoruz. Yargıya müdahale olduğu sürece adil bir yargılanma süreci olamayacak. Kamu adına bu davayı takip edenlerin bu eksiklikten dolayı kamu vicdanını tatmin edemeyeceklerini belirtiyoruz. Eğer Türkiye'de hukukun üstünlüğü var ise herkes hesap verebilir olmalıdır. Yaptıkları ihmalin cezasını mahkeme karşısında vermelidir. Eğer bunlar suçları ve kabahatleri varsa ve mahkeme önüne çıkarılamıyorlarsa o zaman şu anda hukukun üstünlüğü değil, üstünlerin hukukundan bahsedilebilir. Bizde üstünlerin hukuku olduğu bir rejimi asla kabul etmiyoruz. Bunun hukuki anlamda mücadelesini veriyoruz" dedi.

Açıklamaların ardından Av. Balkız, İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Temsilcisi Emma Sinclair-Webb ile Soma Maden kazası ile ilgili raporları paylaştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/somada-herkes-adaleti-gormek-istiyor_129675.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!