Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Soma'da 'Yok' Denilen 'Topçu...

Soma Duruşmasında 7. Gün

Soma'daki Maden Faciası Davasında...

Maden Faciası Davasında 4. Gün

Soma Mağdurları Sanıklarla Yüz Yüze

Soma Faciası Davası 15 Nisan'a Ertelendi

Soma Maden Faciası Davası Başladı

Soma Maden Faciası Davası Başlıyor

TMSF, Alp Gürkan'ın Gayrimenkullerini...

"Soma'da Herkes Adaleti Görmek İstiyor"

Özel: Soma'dan, Ermenek'ten Ders Almadık

Soma Kömürleri AŞ İşçi Alımına Başladı

Soma'da Mesajla İşten Atılan...

Soma Faciasının Duruşma Tarihi...

Somalı Kadınlar Eşlerinin...

Tazminat Eylemindeki Madenciler...

Foto: DHA

Somalı Madencilerden Tazminatları...

Soma İddianamesi Kabul Edildi

Soma'dan Kötü Haber

Soma İddianamesi Tamamlandı

Soma’da 9 Ay Sonra İnşaat İzni Çıktı

Maaş Diye 30 Lira Verdiler

Soma’da İkinci Yıkım

İşçi Kentin Köleleri!

Facia Raporunu Hazırlayan...

Soma Holding'e Santral İzni Çıktı

Taşdağı Ekmek Kapısı Oldu

Mevzuat Var Ancak Uygulama Yok

Yargı Soma Yırca'da İkinci...

Soma Dosyasında Son Dakika

Soma İddianamesi Reddedildi

Soma'da 28 Maden İşçisi İşten Çıkarıldı

"Soma'dan Sonra İstifamı Sundum"

Soma Faciasının İddianamesi Hazır

Soma'da Zeytin Ağaçları Söküldü

Soma'daki Madeni 'Ne Pahasına...

Soma'da Madenci Anıt Mezarı...

Soma'ya AB'den 8 Milyon Euroluk Destek

'Zeytinlikten Santral, Çiftçiden...

Soma'daki Maden Ocağında Yangın

Soma'da Bin 700 Madenci İş Bıraktı

Soma Raporu Olgunlaşmadı

Soma'da 'Zeytinimi Kesme' Eylemi

Soma'da Raporlar Tamam, Üretime Devam

Soma’da Santral için 86 Ağaç Kesildi

Soma için Ortak Bildiri Yayınladılar

Manisa'nın 301 madencinin yaşamını yitirdiği kömür ocağı faciası ardından termik santral yapılması için 6 bin 666 zeytin ağacının kesilmesiyle gündemlerden düşmeyen ilçesi Soma'da 11 sivil toplum kuruluşu tarafından ulusal gazetelerde bildiri yayımlanarak, "Ne zeytinden ne madendenden ne de santralden vazgeçemeyiz" denildi.

yapi.com.tr
Soma için Ortak Bildiri Yayınladılar

DHA'nın haberine göre, Ulusal basında 'Soma Sivil Toplum Bildirisi' adı altında bugün yayımlanan bildiride, Soma ekonomisinin can damarı olan kömür ve termik santralinin çiftçinin ürettiği ürünler ve sofradaki zeytinin yetişmesinin de büyük önem taşıdığı belirtildi. Bildiride, "Eğer Soma'yı Somalılar'ı ve ülkemizi gerçekten seviyorsak bize göre, ne zeytinden, ne madenden ne de santralden vazgeçemeyiz" denildi. Bildiride ayrıca kesilenlerin yerine firma tarafından dikileceği taahhüt edilen 60 bin zeytin ağacının takipçisi olunacağı da vurgulanarak, şöyle devam edildi: "Bizler ilçe ekononimizin daha da büyüyceği öngörülen önümüzdeki yıllar için ve ülke ekonomisinin sağlıklı işleyebilmesi adına her dalda dışa bağımlılığı azaltmak hedefiyle yer altı ve üstü zenginliklerimizin üretime katılması taraftarıyız. Bu bağlamda rakamlarla yeni termik santral, 1 milyar dolarlık yatırımla ilçe ve ülke ekonomisine yen bir soluk verecek, doğalgaz ithalatını ikame ederek ülkemize yılda en az 250 milyon dolar tasarruf ettirecek. İnşaat sırasında yaklaşık 2 bin kişiye, faaliyete geçtikten sonra da bin kişiye 30 yıl boyunca istihdam sağlayacak. İş ve aş sağlayarak esnafımıza büyük destek olacaktır."

Bildiride Soma kömürünün milli ekonomiye kazandırmak adına elektrik üretmede çevreye zarar vermeden kullanmayı taahhüdü veren yeni termik santralin yapımı için uzlaşı ortamında üzerlerine düşeni yerine getirip, benzer yatırımlara destek verileceği de belirtildi.

Bildiriye toplantı ile karar verilmiş

Soma'nın çok ciddi badireler atlattığını belirten Soma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Işık, bildirinin yayınlanma amacını şöyle anlattı: "301 kişinin yaşamını yitirdiği maden kazasından sonra ekonomik çöküntü içerisine girdik. Son zamanlarda yine 2 bin 831 madenci işten çıkartıldı. Bu madenci kardeşlerimizin çalışmaya ihtiyaçları var. Soma'da yatırım olarak madenler ve termik santral önem arzediyor. Soma'ya yeni yatırım gelmesi yolunda gerçekleşmiş ve onaylanmış proje olan yeni santralin yapılmasına destek veriyoruz. Ancak burada bazı hassasiyetlerde var. Bu hassasiyetler göz önüne alınması gerekiyor. İnsanları yerlerinden etmek yerine daha uygun alanda bu santralin yapılmasını talep ediyoruz. Ulusal gazetelerde belirttiğimiz gibi 'Ne zeytinden, ne madenlerden ne de santralden vazgeçmek istemiyoruz.' Ticaret odası olarak yatırımların önünün açılmasını istiyoruz. Bu nedenle de diğer sivil toplum kuruluşlarıyla bir ortak görüşme yaptık. bu görüşme sonucunda da ortak paydada buluşup, bu bildirinin yayımlanmasına karar verdik. Bir çözüm yolu bulunması Soma için önem arz ediyor. Biran önce zeytin sahalarımızın arttırılmasını ve santralin yapılması istiyoruz. Mutlaka zeytin kesimi olacaktır, bir takım kişileri bu rahatsız edebilir. Onlar da haklıdır. Ancak ülkenin ve sanayinin gelişmesi için elektrik çok önem arz etmektedir. Bu yatırım için de en uygun yer Soma'dır. Bunu da Yırca Mahallesi sakinlerini rahatsız etmeyecek şekilde onların taleplerini göz önünde alacak şekilde santralin yapılabileceğine inanıyoruz. İnşallah en kısa sürede uzlaşma ile birlikte bu santralin yapımı başlar."

Bildiriye ilk destek Kaymakam Atçı'dan

Ulusal basında neredeyse tam sayfa yer alan bildiriye ilk destek Soma Kaymakamı Bahattin Atçı'dan geldi. Soma'daki sivil toplum kuruluşlarının ulusal ve görsel basına verdikleri demeçleri uygun bulup, desteklediğini belirten Kaymakam Atçı, bildiride istenilen her şeye onay verdiğini vurgularken, devletin çalışmayan işçiye de ücretini verdiğini kaydederek şöyle konuştu: "İşçi, 'İleride ne olacağım?' düşüncesi ile parasını harcamadı. Harcamayınca da esnaf iş yapamaz oldu. Bunların yanında bir de Yırca olayı çıktı. Bu mahalle sınırları içine yapılacak olan termik santralin oluşacağı yerde 'zeytin ağaçları kesildi' diye istenmeyen olaylar oldu. Bu santrali yapacak olan firma çok büyük bir firma. Bu santralin inşaatında binlerce Somalı vatandaşımız çalışacak. Daha sonra bu vatandaşlarımız yine bu iş yerinde çalışmalarını devam ettirecekler. Fakat yaşanan olumsuzluklar ve bazı etkenler vatandaşla devleti karşı karşıya getirdi. Şimdi konu yargıya taşındı. Yargının vereceği karar doğrultusunda biz de devlet olarak gereğini yapacağız. Kurulacak santral çevreye zarar vermeden elektrik üretecek. Zaten bu santral buraya yapılırken doğaya da zarar vermeyeceği belirtildi. Bizler de bazı olaylara katlanacağız bunun başka yolu yok. Bu santral Soma'ya kazandırılmalı. Santral ile Türkiye ekonomisi de kazanmış olacak."

Muhtardan sitem

Yırca Mahallesi Muhtarı Mustafa Akın ise santralin yapılmasına karşı olmadıklarını vurgularken bunun yapılması halinde Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını, işsiz gençlere iş olanağı sağlanacağını ifade ederken, "Bunlar yapılırken habersiz bir şekilde kesilen 25 yıllık zeytin ağaçlarımıza acıdık. Ziraat Odası'nın üyesiyiz. Ancak, oda hakkımızı hiç aramadı. Ağaçların niye kesildiğini hiçbir şekilde gündem getirmedi. Bu durum bizleri üzdü" diyerek, sitemde bulundu.

Soma Sivil Toplum Bildirisi'nde imzası bulunanlar şöyle: "Soma sanayi ve Ticaret Odası, Türkiye Maden İşçileri (MADEN-İŞ) Sendikası Ege Bölgesi Şubesi, Soma Ziraat Odası, Soma Nakliyeciler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Soma Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi, Soma Spor Kulübü Derneği, Soma Sağlık Sosyal ve Eğitim Vakfı, Soma Minibüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Soma Şoförler ve Otomobilciler Odası, Soma Seyahat Otobüsleri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, Soma kültür ve Dayanışma Derneği."

http://www.yapi.com.tr/haberler/soma-icin-ortak-bildiri-yayinladilar_127340.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!