Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

"Soma'da Herkes Adaleti Görmek İstiyor"

Soma Faciasının Duruşma Tarihi...

Somalı Kadınlar Eşlerinin...

Soma İddianamesi Kabul Edildi

Soma’da 9 Ay Sonra İnşaat İzni Çıktı

Maaş Diye 30 Lira Verdiler

Soma’da İkinci Yıkım

İşçi Kentin Köleleri!

Facia Raporunu Hazırlayan...

Vince Çıkıp Eylem Yapınca...

Soma Holding'e Santral İzni Çıktı

Taşdağı Ekmek Kapısı Oldu

Soma için Ortak Bildiri Yayınladılar

301 Madenci için 301 Zeytin Fidanı

Soma Dosyasında Son Dakika

301 Madencinin Hayatını Kaybettiği...

Jeotermal Enerji için Zeytin...

Rapor İncelenirse İhmal Ortaya Çıkar

Soma İddianamesi Reddedildi

Soma'da 28 Maden İşçisi İşten Çıkarıldı

Rant Zeytinlikleri Yutacak

Yırca Muhtarından Fidan Ricası

"Soma'dan Sonra İstifamı Sundum"

Bursa'da Zeytin Ağaçları İnşaat...

'Otoyol için 200 Bin Zeytin...

6 Bin Zeytin Ağacı için 10 Yıl Gerekiyor

Kesilen Zeytin Ağaçları ile...

Kesilen Zeytinler Buldan'da Yeşerecek

Arınç: Dağ Taş Zeytin Ağaçları ile Dolu!

Soma Faciasının İddianamesi Hazır

Danıştay Kararının Gerekçesi Belli Oldu

Haber fotoğrafı: @yircakoyu45

Yırca'da Sökülen Zeytinliğe 1000 Fidan

Kolin 'Ağaç Katliamı'nı Savundu

Zeytinlerin Kesileceği ÇED Raporunda Yok

Yatağan'da Kurtarılan Zeytin...

Zeytin Ağaçları Kesildi, Karar Geldi!

6 Bin Zeytin Ağacını Katlettiler!

Soma'daki Madeni 'Ne Pahasına...

Soma'da Madenci Anıt Mezarı...

Soma'ya AB'den 8 Milyon Euroluk Destek

‘Zeytin Yaşamdır, Yaşamı Savunuyoruz’

'Zeytinlikten Santral, Çiftçiden...

David Harvey: Zeytin Ağaçlarını...

Soma'daki Maden Ocağında Yangın

Foto: DHA

"Ne Zeytinimiz Kaldı Ne de...

Soma'da Bin 700 Madenci İş Bıraktı

Taner Yıldız: 100-200 Ağaç...

Soma Raporu Olgunlaşmadı

Dünyayı Besle, Yeryüzünü Önemse

Somalı Köylülerin Zeytinlik Nöbeti

Gece Yarısı Dozerlerle Zeytinliklere...

Zeytinliklere Yeni Düzen Geliyor

Milas'ta Çamlık ve Zeytinlik Alan Yandı

Resmen Raporda: Zeytinlikler...

18 Bin Zeytin Ağacı "Kamulaştırma"...

Zeytinlikleri İmara Açmak Cinayettir!

Foto: Hürriyet

80 Yaşında Zeytinliği için...

Ayvalıklı Zeytinciden İlginç İddia!

‘Zeytinlikler Çıkar Gruplarına...

'Zeytinlik Yasası Değişmezse,...

Zeytinlikleri Korumak için 68 Bin İmza

Zeytinlik Alanlar Nükleer...

Zeytineli Koyu Ensar Vakfı’na...

Zeytinliklerin Tahrip Edilmesi...

Zeytinliklerden Ne İstiyorsunuz?

Soma'da 'Zeytinimi Kesme' Eylemi

Manisa'nın Soma İlçesi'ne bağlı Yırca Köyü'nde yapılması düşünülen termik santrali için zeytin ağaçlarının kesilmesine karşı çıkan bir grup, kesilen ağaçları Valiliğin önüne bırakarak tepkilerini gösterdi.

yapi.com.tr
Soma'da 'Zeytinimi Kesme' Eylemi

DHA'nın haberine göre, Soma'ya bağlı Yırca'ya yapılması planlanan kömürlü termik santrali için Kolin A.Ş. tarafından zeytin ağaçlarının kesilmesi üzerine bir grup köylü eylem yaptı. Kesilen zeytin ağaçlarını yanlarına alan köylüler, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile birlikte otobüsle Manisa Valiliği önüne geldi.

Köylü kadınlar 'Zeytinimi Kesme', 'Zeytinime Dokunma' pankartlarını açarak tepkilerini dile getirdi. Kesilen zeytin ağaçları, Valilik önüne bırakıldı.

"Bu tarım arazilerimiz neden yok ediliyor"

Yırca Köyü sakinlerinden Sedat Sami Özdemir, köylerinin yakınında 2 termik santral bulunduğunu, üçüncüsünü istemediklerini ve zeytin ağaçlarının hukuksuzca kesilmesinin önlenmesi gerektiğini söyledi. Özdemir, şöyle dedi:

"Mağdur durumdayız. Motorlu testerelerle zeytinlik alanına girip, kanunsuz bir biçimde zeytin ağaçlarını kesiyorlar. Böyle bir şey yasal değilse neden kesiyorlar? Devletimiz bizi neden korumuyor? Devletimizin 3-5 çapulcu teröristtin ayağına gidip pazarlığa oturuyor da köylüye gelip de neden bize yol göstermiyor? Neden bizimle anlaşmıyor? Bizim yaşama hakkımız yok mu? Bu tarım arazilerimiz neden yok ediliyor? Bizimle bile temasa geçmiyorlar."

Yırca Köyü sakinlerinden Nermin Kocaeri ise, zeytin ağaçlarını evlatları gibi gördüklerini anlatırken, "Yetiştirdiğimiz bu evlatlarımız kesiliyor. Bir çocuğun el ve ayağını kesebilir misin? Zeytinlerimizi çocuk gibi yetiştirdik. Malımızı, canımızı alıyorlar. Biz para pul değil, canımızı istiyoruz" dedi.

Yırcalılar'ın hukuksal mücadelesinin her zaman arkasında olduğunu söyleyen CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, şunları söyledi:

"Zeytin paralarının köylülerin bankadaki hesaplarına yatırıldığı belirtiliyor. Yırca köylüleri para istemiyor. Yırcalılar temiz hava istiyor. Bu nedenle Yırcalılar acele kamulaştırma istemiyor. Acele kamulaştırma yüksek milli menfaatler olduğunda olur. Buradaki iş yüksek milli menfaat mi, Kolin A.Ş.'nin menfaati mi yoksa köylülerin menfaati mi önemli? Yırcalılar ne para, ne santral istiyor. Onlar köyünü ve temiz hava istiyor" diye konuştu. Acele kamulaştırmanın iptali için açılan davanın Danıştay 6'ncı Dairesi'nde görüldüğünü belirten CHP'li Özel, şöyle dedi:

"Bu acele kamulaştırmaya karşı Danıştay 6'ncı Dairesi Kolin A.Ş.'nin savunmasını istedi. Yürütmeyi durdurmayla ilgili kararını vermek üzere firmaya 15 gün savunma süresi verdi. Bu 15 gün sonunda mahkeme bir karar verecek. Bu karardan önce firma usulsüz milis güçleri oluşturmuş. 4 tane adam var. Ellerinde elektrikli testere ve koşarak giderek, 10 saniyede bir ağaç kesiyorlar."

CHP Manisa Milletvekili Özel, mahkeme kararına kadar bu zeytinler kesilmemesini istediklerini anlatırken, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün zeytin kesilmesi izni vermediğini, Soma Belediyesi'nin bu alanın imarda hala tarım arazisi olarak göründüğünü söylediğini kaydederek, firmanın araziyi mahkeme kararından önce zeytinlik alan statüsünden çıkarmak istediğini öne sürdü.

Vali Erdoğan Bektaş'ın Demirci İlçesi'ni ziyaret etmesi nedeniyle Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ile Yırca köylüleri Valilik Brifing Salonu'nda ağırlayarak dinledi. Vali Yardımcısı Yüce, konuyu yakından izlediklerini, acele bir kamulaştırma yapıldığını itiraz davalarının devam ettiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

"Bir hukuk süreci işliyor. Neticede hukukun verdiği karar uygulanacak. Biz sadece bize bildirilen ihbarlar neticesinde tutanaklar tutuyor ve gerekli işlemleri yapıyoruz. Şu ana kadar kesilen ağaç sayısı 511'dir. Bunun karşılığı olarak ağaç başına gerekli para cezası kesildi. Ayrıca Toprak Koruma Yasası'nda bir muhalefet söz konusu. Bunu içinde gerekli yasal işlemler yapılıyor. Yapabildiğimiz işlemler bu. Mahkemenin vereceği karar neticesinde gerekli çalışmalar yapıldı. Konuyu valimize ileteceğiz. Valilik olarak gereken neyse yapacağız."

Yırca köylüleri ile birlikte gelen ve kamulaştırma davasını yakından takip eden Greenpeace avukatı Deniz Bayram, acele kamulaştırma kararı ile Kolin A.Ş.'nin zeytin ağaçlarını kesemeyeceğini dile getirdi. Avukat Bayram, şöyle devam etti:

"Acele kamulaştırma kararı buraya yapılacak termik santral için gerekli izinlerin alınması, sürecin başlatılması, imar planlarını yapılması gibi sürecin başlangıcıtır. Kamulaştırma kararının alınması yasadaki izinleri aşamaz. Gerekli izinler alınmak zorunda. Bir hukuk üstünlüğü var. Tarım Yasası'na göre eğer gerekli izinler olmaksızın bir alanda kesim yapılıyorsa Valilik gerekli önemleri alır. Valiliğe bir tedbir yükleniyor. Şirket engellenir. Ağaç kesim faaliyetlerinin bir an önce Valilik tarafından durdurulması gerekiyor. Tarım Yasası ve Belediye Kanunu gereğince gerekli çalışmaların yapılması gerekiyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/somada-zeytinimi-kesme-eylemi_125570.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!