Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Somuncu Baba'nın İklimlendirmesi Mitsubishi Electric'ten

Somuncu Baba Külliyesi’nin Ek Cami ve Sosyal Tesisler Projesi’nde ziyaretçi sayısındaki artışa cevap vermek ve misafirlerinin ziyaretlerini daha rahat bir ortamda gerçekleştirebilmelerini sağlamak amacıyla Mitsubishi Electric Klima Sistemleri’nin su soğutmalı VRF sistemleri kullanıldı.

yapi.com.tr
Somuncu Baba'nın İklimlendirmesi Mitsubishi Electric'ten

Soğutmada yaklaşık yüzde 55 enerji tasarrufu sağlayan Mitsubishi Electric su soğutmalı VRF sistemler ve projenin tüm mekanik sistemlerinin tasarımı aşamasında da her türlü desteği sağlayan Mitsubishi Electric Klima Sistemleri ile bölgenin doğaya dost cami projesine imza atılmış oldu.

Tohma Çayı ile soğutma maliyeti yaklaşık yüzde 55 düşürüldü

Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Somuncu Baba Külliyesi, ek cami ve sosyal tesisleri ile beraber yaklaşık 7 bin metrekare alan üzerine kurulu. Cami ve sosyal tesislerin Tohma Çayı’nın kıyısında olması nedeniyle projede soğutma sezonu boyunca ortalama 14 derece su sıcaklığına sahip Tohma Çayı suyundan faydalanıldı. Hava soğutmalı sisteme göre ısı atılacak ya da ısı çekilecek ortamdaki su sıcaklığının daha stabil olmasını sağlayan Mitsubishi Electric su soğutmalı VRF sistemler sayesinde soğutmada enerji maliyetleri yaklaşık yüzde 55 oranında azaltıldı.

Isıtmada yaklaşık yüzde 35 enerji tasarrufu sağlandı

Projede, ısıtma sezonu için bölgeden çıkan ve yıl boyunca ortalama sıcaklığı 22 derece olan kaynak suyundan yararlanıldı. Isı çekilecek kaynak olarak su yerine hava kullanılması durumunda, dış üniteler kış sezonu boyunca havadan ortalama 5 derece ısı çekmek durumunda kalacak ve dış ünite üzerinde oluşabilecek muhtemel buzlanmayı çözmek için de bir miktar ısıtma kaybı oluşacaktı. Kış aylarında ısıtma çalışması için kaynak suyunun kullanılması sayesinde hem buzlanma (defrost) riski ortadan kaldırıldı, hem de yaklaşık yüzde 35 oranında enerji tasarrufu elde edildi. Mitsubishi Electric’in su soğutmalı VRF sistemleri ile kazan destekli su soğutmalı bir sisteme göre enerji maliyetleri soğutmada yaklaşık yüzde 30, ısıtmada ise yaklaşık yüzde 6 oranında düşürüldü.

Yerden serinletme sistemi ile yoğunluğun arttığı ibadet saatlerinde bile ideal konfor

Hydrodan kullanılarak sıcak ve soğuk suyun elde edildiği projede, ana camide yerden ısıtma ve yerden serinletme yapıldı. Yerden serinletme sistemi ile soğutma sezonu boyunca caminin kullanılmadığı saatlerde ortam iç sıcaklığının belli bir sıcaklık değerinin üzerine çıkması engellendi. Böylece ortam soğutma yükünün en üst seviyeye ulaştığı ibadet saatlerinde, çok kısa bir sürede kanallı ve dört yöne üflemeli VRF iç üniteleri ile ortamın konfor ısısına getirilmesi sağlandı. Ana caminin alt katında bulunan bayanlar bölümü ise dört yöne üflemeli VRF iç üniteler ve yüzde 100 taze havalı gizli tavan tipi iç üniteler ile iklimlendirildi.

Hydrodan sıcak su üniteleri ile kış aylarında sıcak su konforu

Abdesthane kısmında kullanılan Hydrodan sıcak su üniteleri ile ibadet için gelen ziyaretçilerin kış mevsimi boyunca sıcak su ile abdest almaları sağlandı. Ayrıca bay-bayan abdesthane ve WC bölümü 11 adet yüzde 100 taze havalı gizli tavan tipi iç ünite ile şartlandırıldı. Proje kapsamında toplam 29 adet su soğutmalı dış ünite, 5 adet orta ve yüksek statik basınçlı gizli tavan tipi iç ünite, 14 adet yüzde 100 taze havalı gizli tavan tipi iç ünite, 16 adet duvar tipi iç ünite, 27 adet dört yöne üfleme kaset tipi iç ünite, 4 adet kasetli döşeme tipi iç ünite ve 5 adet Hydrodan sıcak su ünitesi kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/somuncu-babanin-iklimlendirmesi-mitsubishi-electricten_122865.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!