Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Son 10 Yılda 16 Bin 218 Maden Ruhsatı Verildi

12 yılda kurulan 52 maden şirketinin 36’sının AKP'lilere ait olduğu iddiasının basına yansımasının ardından Sezgin Tanrıkulu'nun 16 soruluk önergesine tek yanıt geldi: "İddialar gerçeği yansıtmamaktadır".

yapi.com.tr
Son 10 Yılda 16 Bin 218 Maden Ruhsatı Verildi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu son 12 yılda kurulan 52 maden şirketinin 36’sının AKP'li vekil, bakan veya parti yöneticisine ait olduğu iddiasının basına yansıması üzerine verdiği soru önergesine yanıt verildi.

Bianet'in haberine göre, Tanrıkulu soru önergesini 19 Ağustos 2014’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’a yöneltmişti.

Basına yansıyan haberlerde 36 maden şirketinin AKP döneminde madencilik sektörüne girdiği ve birçok maden şirketinin hisselerinin doğrudan AKP'li yöneticilerde değil, dayı yeğen, amca ve yeğen gibi ikinci derecedeki akrabaların üzerinde olduğu iddia edilmişti.

16 soru, tek yanıt

Tanrıkulu bu haberlerdeki bilgiler üzerinden Taner Yıldız’a 16 soru yönelmişti. Taner Yıldız’dan madencilik ruhsatı verme ve iptal süreçlerinin nasıl işlediğine dair ayrı ayrı değil tek sayfalık bir yanıt geldi.

Haberlerdeki 36 madencilik şirketinin AKP’lilerin yakınlarına ait olduğu iddiasına bu mevzuat yazıldıktan sonra “Dolayısıyla, maden ruhsatlarının verilmesi ve denetim aşamalarında mevzuat çerçevesinde işlem yapılmakta olup söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

16 bin 218 ruhsat

Yanıtın içinde verilen tek rakam ise 2005 – 2014 yıllarında düzenlenen ve iptal edilen işletme ruhsatı sayısı oldu. Bu bilgilere göre son 10 yılda 16 bin 218 ruhsat verildi, 5 bin 425 ruhsat ise iptal edildi.

Yanıtsız sorular

Son 12 yılda kurulan 52 maden şirketinin 36'sının Hükümete yakın kişilerle ilişkili olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu 36 şirket hangileridir? Sorusuna “Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” yanıtı verildi dolayısıyla "Son 12 yılda kurulan maden şirketlerinin kaçı daha önce madencilik sektöründe faaliyet göstermiştir”, “17 Haziran 2012-11 Ağustos 2014 tarihleri arasında anılan 52 maden şirketi kaç kez denetime tabi tutulmuştur”, “Bu 36 şirketin katılmış olduğu ihaleler hangi usulle yapılmıştır”, “Son 12 yılda kurulan 52 Maden şirketinden 36'sına ne kadar sure ile ruhsat verilmiştir”, “Son 12 yılda kurulan 52 Maden şirketleri yılda kaç defa denetlenmiştir”, “Yapılan denetimlerde hangi şirkete ne kadar para cezası kesilmiştir” gibi sorular yanıtsız kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/son-10-yilda-16-bin-218-maden-ruhsati-verildi_126436.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!