Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

S&P: Türkiye Gelişmekte Olan Ülkeler Arasında En Zayıfı

Ucuz petrol fiyatlarının dış finansmanın tek başına yardım etmeyeceğini belirten S&P, Türkiye'nin gelişmekte olan ülkeler arasında en zayıf dış profile sahip olan ülkelerden biri olduğunu belirtti.

yapı.com.tr
S&P: Türkiye Gelişmekte Olan Ülkeler Arasında En Zayıfı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, petrol fiyatlarında keskin düşüşün önümüzdeki yıl Türkiye'nin kredi notuna fayda sağlamasının muhtemel olmadıığını bildirdi.

"Petrol fiyatında düşüş Türkiye için gerçekten bir nimet mi?" başlıklı bir rapor yayınlayan S&P analisti Aarti Sakhuja, "Düşük enerji fiyatlarının düşük ithalat faturası olarak sağladığı fayda, ihracatta düşüş ve düşük sermaye akışlarıyla kısmen ortadan kaldırılıyor" ifadelerini kullandı.

Dünya'nın haberine göre, Sakhuja, Türkiye'nin petrol ihracatçısı ülkelere ihracatının toplam ihracatın yüzde 20'sini oluşturduğunu, Ocak-Kasım 2015'te bu ülkelere ihracatın 2014'e göre yüzde 15 azaldığını belirtirkern, Türkiye'ye bu piyasalardan doğrudan yatırım akışının da 2015'de yüzde 20'den fazla azaldığına dikkat çekti.  

Türkiye'nin S&P'nin not verdiği büyük gelişmekte olan ülkeler arasında en zayıf dış profile sahip olan ülkelerden biri olduğunu ve Türkiye'nin yatırımcı güveni, global likiditede kaymalara karşı oldukça hassas olduğunu belirten Sakhuja, "Türkiye için gördüğümüz risklerden biri, dış borcun çevrilememesi, bunun ülke için ani bir durmaya ve büyüme şokuna yol açması" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sp-turkiye-gelismekte-olan-ulkeler-arasinda-en-zayifi_142855.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!