Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Standart Var Ama Uyan Yok

Yerel seçimler öncesinde belediyelerin birbiriyle yarıştığı yatırmaların başında gelen kaldırımların Türk Standartları Enstitüsü’nde (TSE) belli bir standartının olduğu ancak her belediyenin tamamen ihtiyari (kendi isteğine göre) kaldırım yapabileceği ortaya çıktı.

yapı.com.tr
Standart Var Ama Uyan Yok

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, vatandaşlardan Türkiye’de A’dan Z’ye tüm standartları belirleyen TSE’ye bu konuda ilginç sorular geldi. Bu soruların en dikkat çekeni ise belediyelerin daha fazla oy almak için seçim öncesi yoğunlaştırdığı yatırımlardan olan kaldırımların standartı oldu. Kaldırım ve yolların durumunun  alınan vergilerin israf edildiğini gösterdiğini belirten bir vatandaş TSE’ye seçimlere günler kala kaldırımların standartını sordu. TSE’nin kaldırım standartlarının belediye ve valiliğe yasal yaptırımının olup olmadığını merak eden bir vatandaş, “Belediyelerin TSE’de uymaları zorunlu olan standartları yok mu? Yoksa TSE standartı belirler ve uyup uymamakta belediye ve valilikler serbest midir? Eğer uyma mecburiyeti varsa bunu kimler denetler? Bu konuyu nereye şikayet etmeliyiz?” diye sordu.

TSE’den gelen yanıtta ise “132 Sayılı Kanun’la kurulan enstitünün amacının her türlü standartı hazırlamak olduğuna” dikkat çekildi. Cevapta TSE tarafından hazırlanan standardların ihtiyari olduğu belirtilirken, “Ancak ilgili bakanlık tarafından mecburi uygulamaya konulabilir. Mecburi uygulamaya konulan standardlar Resmi Gazete’de yayımlanır.  Dolayısıyla, bir standardın mecburi uygulamaya konulması veya mecburi uygulamadaki standardın  kaldırılması TSE’nin yetkisi dışındadır” denildi.

ETİKETLER: TSE kaldırım
http://www.yapi.com.tr/haberler/standart-var-ama-uyan-yok_117907.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!