Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Stüdyo Daire Yasağı" Tartışma Yarattı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni düzenlemenin stüdyo dairelerin yapılmasını yasaklamadığını belirterek, küçük konut tarifinin yapıldığını ve amacın konutun otel gibi farklı hedeflerle kullanımını engellemek olduğunu açıkladı.

yapi.com.tr
1 "Stüdyo Daire Yasağı" Tartışma Yarattı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikler tartışma yarattı. Özellikle ‘stüdyo daireler yasaklanıyor’ şeklinde yapılan yorumlar kafaları karıştırırken, Bakanlık ve sektör temsilcileri bu uygulamanın stüdyo dairelerin yasaklanması anlamına gelmediğini söyledi.

Millyet'ten Yavuz Karaman'ın haberine göre, konuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yönetmelikle, stüdyo dairelerin farklı amaçlarla kullanılmasının önüne geçmeyi amaçlandığını söyledi. Bayraktar, bu uygulamanın özellikle turizm sektörüne de olumlu katkı yapacağını kaydetti. Bayraktar, şunları söyledi:

“Turizm tesisleri düzenli olarak denetimleri gerçekleştirilebilen işletmelerken, konut alanı olarak belirlenen yerlerde bu tür denetimler gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Turizm işletmelerinin belgeli olması gerekmektedir. Aksi halde kayıt dışı olur. Turizm belgesi olmadan, günlük olarak kiralanan konut alanları, merdiven altı işletmelere benzetilebilir.”

Konutun tarifi yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü Bülent Ercan da, yeni düzenlemenin stüdyo dairelerin yasaklandığı anlamına gelmediğini belirterek, burada bir düzenlemenin söz konusu olduğunu söyledi. Bir insanın yaşayacağı ölçütlerde konut tarifi yaptıklarını anlatan Ercan, “Bir konutta olması gereken birimleri ve büyüklükleri düzenledik” dedi.

Burada bir yasaklamanın söz konusu olduğunu, bunun da stüdyo dairelerin farklı amaçlarla kullanılması olduğunu ifade eden Bülent Ercan, şöyle konuştu: "Stüdyo daireler yapılıyor ve bunlar otel gibi ya da kiralık olarak işyeri gibi kullanılabiliyor. Bunları engelleyeceğiz. Artık Bakanlık olarak ruhsatları denetlediğimiz gibi, işletme ruhsatlarını da denetleyeceğiz. Bununla ilgili şikayetleri işleme koyacağız.”

Tartışma neden çıktı?

Bakanlığın yeni düzenlenmesine göre; en küçük konutta oturma odası en az 12, yatak odası 8, mutfak 3.3, banyo 3 ve tuvalet 1.2 metrekare olabilecek. Bu durumda bir konut 27 metrekareden küçük olamayacak. Buna göre oturma odasının bir girintisi olsa bile yatak odası en az 8 metrekare olabilecek. Üniteler arasında kapı şartı aranmasa bile yatak odası ile oturma odası farklı kurgulanacak.

‘Makul bir tanım yapıldı’

Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yeni uygulamanın yasaklama anlamına gelmediğini vurgulayarak, “Burada sadece bir sınırlamadan bahsedebiliriz. Bakanlık bir yerin konut olması için en asgari tanımları yaptı” dedi. Asıl amacın konutun amacının dışında kullanımının engellenmesi olduğunu dile getiren Durbakayım, “Stüdyolar artık otel olarak kullanılmayacak. Bir yer konutsa konut, otelse otel, rezidanssa rezidans olarak kullanılacak” diye konuştu. Durbakayım, yönetmeliğin sektörde önemli eksiklikleri giderdiğini de sözlerine ekledi.

‘Stüdyoya yasak yok’

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, bazı stüdyoların inşa edildikten sonra otel gibi işletilebildiğini ya da günlük kiraya verildiğini ifade ederek, uygulamanın bu kullanımları önleyici nitelikte olduğunu söyledi. Yeni yönetmelikle stüdyo dairelere yasak gelmediğini sadece başka amaçlar için kullanılmasının amaçlandığını ifade eden Demir, “Hem sahillerde hem de İstanbul’da bu tür daireler farklı amaçlar için kullanılabiliyor” diye konuştu.

‘Sektöre etkisi sınırlı olur’

Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, stüdyo dairelerle ilgili yönetmeliklerde zaten belli sınırlamalar olduğunu, fakat bunlara pek dikkat edilmediğini belirtti. Özyurt, bu tür dairelerin çok az sayıda ve düşük fiyatlı lansman yapmak için tercih edildiğini anlatarak, “Biz de az sayıda bu dairelerden yaptık. Bu gelişmenin sektörü çok fazla etkileyecek bir durum olacağını sanmıyorum” dedi. Tamer Özyurt, “Bu kararı yerinde ve doğru buluyorum” diye konuştu.

‘Yasaklama anlamına gelmez’

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, küçük dairenin ölçülerinin belirlenmesinin stüdyo dairelerin yasaklandığı anlamına gelmediğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Burada stüdyo dairelerin kaldırılması diye bir durum yoktur. Çok açık bir şekilde metrekare ölçüleri verilerek bu ölçülere uygun bir şekilde oda veya oda nişi (oyuğu) şeklinde değerlendirme yapılabilir. Yönetmelik bir bağımsız bölümde olması gerekenleri yazıyor.“

‘Uygulama çözüm olmaz’

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Nilüfer Narlı, Türkiye’de yalnız yaşayan insanların sayısında bir artış olduğu söyledi. Bu kişilerin gelir düzeyinin de düşük seviyede olmadığını belirten Narlı, “Dolayısıyla daha büyük dairelerde de yalnız yaşanabilir. Yani 1+0 daire yapımına izin vermeyerek, insanları yalnız yaşamaktan caydırmak mümkün değil” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/studyo-daire-yasagi-tartisma-yaratti_112204.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Konut alanlarının otel gibi işletilmesini önlemenin yolu, "min. 8 metrekare ayrı bir yatak odası, 3.3m. mutfağı vs. olmayan yerleri" konut tanımından çıkarmak mıdır?Kimi "merdivanaltı işletmeciler" bundan böyle bu tanıma uyun yerleri yasalara aykırı olara otel gibi işletecektir, yanılıyor myum? Eğer gene denetimlerle başedilemezse konut tamımı tekrar mı değişecek, mesela min. 2 odalı olma şartı mı gelecek? Tepki çeken şey işte tam olarak da bu. Bir sorun tespit edilmişse doğrudan o soruna ilişkin bir düzenleme ile gideriebilir ancak. Tanımları değiştirerek değil. Çünkü "tanım"ı değiştirdiğiniz zaman o sounun çözüldüğünü varsaysak bile, bambaşka bir konuda bambaşka bir olumsuz etki yaratırsınız. Öğrencillerin, bekârların, yalnız yaşayanların hayatını zorlaştırmak gibi. Bu yüzden de yaptığınız uygulamanın amacı sorgulanır, tartışma yaratır. Bakanlık, getirdiği uygulamanın amacını açıklarken samimi mi acaba? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!