Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Yeni Kent Alanları Arsa Fiyatlarını Düşürecek"

Türkiye’de arazi fiyatlarının pahalı olmasından dolayı konutların da yüksek fiyattan satıldığını kaydeden Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın şehrin dışına doğru yeni kent alanlarını ortaya çıkarma konusundaki çalışmalarının arazi fiyatlarını düşüreceğini savundu.

yapi.com.tr
"Yeni Kent Alanları Arsa Fiyatlarını Düşürecek"

Arsa fiyatlarının konut fiyatlarını doğrudan etkilediğini, Türkiye’de arazi fiyatlarının yüksek olmasından dolayı konutların yüksek fiyattan satıldığını söyleyen Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, “Arazi fiyatları yükseldikçe, konut fiyatları da yükselecektir” dedi. Serbest piyasa ekonomisinde arsa fiyatlarına müdahale edebilmenin en iyi yolunun nispeten daha ucuz arsalar yaratmaktan geçtiğini belirten Demir, bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın şehir dışına doğru yeni kent alanları ortaya çıkarmaya yönelik çalışmalarının bir nebze de olsa arazi fiyatlarını düşüreceğini savundu. Demir, “Hükümetin başlattığı kentsel dönüşümü sonuna kadar destekliyorum. Kentsel dönüşüm sayesinde İstanbul başta olmak üzere, tüm Türkiye niteliksiz ve depreme dayanıksız konut stoğundan kurtulacak. Öte yandan kentsel dönüşümle birlikte nitelikli konut üretmeye yönelik yeni araziler ortaya çıkacak” şeklinde konuştu.


Merkezi lokasyonlarda  kat karşılığı işbirliğinde müteahhitlerin, proje bedelinin yüzde 40'ı ile yüzde 70'i arasında değişiklik gösteren oranlarda toprak sahibine pay vererek inşaat yapmak durumunda kaldığını anlatan Demir, “Rakamsal olarak örnek vermek gerekirse; örneğin 100 daire yapılıyorsa, 70 dairesini toprak sahibine teslim ederek proje geliştiriyorlar. Dolayısıyla arazi, üstlenici firmaya uygun fiyat ve şartlarla gelmediği için mecburen konut satış fiyatları da bu durumdan etkileniyor" değerlendirmesinde bulundu.

HamitHamit Demir“Kentsel dönüşüm uzaktan görüldüğü kadar kolay değil”

Türkiye’de tüm hızıyla süren kentsel dönüşüm çalışmalarının uzaktan görüldüğü kadar kolay olmadığını kaydeden Demir, herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini ifade etti. Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Bugün İstanbul içinde 30 dönümlük bir kentsel dönüşüm alanını ele alalım. Bu arazi içinde en az 300-500 kişi oturuyor. Bu kadar kişiyi önce bu bölgeden uzaklaştırıp, devletin kira yardımıyla kiralık evlere yerleştirmeniz gerekiyor. Ardından tüm konutları yıkıp, yüzde 30’dan yüzde 50’ye kadar değişebilen oranlar sizin olacak şekilde konut üretip kâr da elde etmelisiniz. Dolayısıyla kentsel dönüşüm uzaktan görüldüğü kadar kolay değil. Bu süreçte evi riskli alanda olan vatandaşlara, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, ilgili belediyeye, inşaatı yapan firmaya büyük görevler düşüyor. Hemen herkesin bu taşın altına elini uzatması gerekiyor”.   
 
DemirDemir RomanceMerkezdeki konut metrekare fiyatlarıyla, Beylikdüzü’nde daha nitelikli konut alınabiliyor

İstanbul merkezdeki konut metrekare fiyatlarıyla, Beylikdüzü’nde daha nitelikli konut alınabileceğinin altını çizen Demir; özellikle İstanbul’un en kıymetli bölgelerinde konut fiyatlarının 500 bin dolardan başlayıp 10 milyon dolara kadar uzandığına dikkat çekti. Demir, “Hâlbuki 200 bin ila 500 bin TL arasında Beylikdüzü’nde daha nitelikli konut stoğu yer alıyor. Örneğin Demir İnşaat olarak bölgede inşa ettiğimiz Demir Romance projesiyle tatil konseptini aratmayan donatılar sunuyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-kent-alanlari-arsa-fiyatlarini-dusurecek_114149.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!