Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Yeni Yönetmelik, Meydanları ve Parkları Olumsuz Etkileyecek"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne göre kent meydanlarının ve parklarının altı otopark olabilecek. TMMOB Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, “bu karar, bilime ve akıla aykırı bir karardır” dedi.

yapi.com.tr
"Yeni Yönetmelik, Meydanları ve Parkları Olumsuz Etkileyecek"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’ne göre, kentin meydanlarının ve parklarının altına otoparklar yapılabilecek ve bu yapılan otoparklar, emsal dışı bırakılacak.

Sol Gazetesi'nden Rıfat Doğan'ın haberine göre, TMMOB Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı, bakanlığın yeni yönetmeliğini değerlendirerek,  “Kent meydanları ve parkları, yani bir kentin doğal ekolojik doğal alanları, bu kararla yok olma tehlikesi yaşayacaktır. Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’ne karşı verilen mücadelede kazanılan yargı kararları ortadayken, böyle bir kararın alınmış olması Taksim Meydanı ve Gezi Parkı için düşündürücüdür” dedi.

‘Bu karar Taksim ve Gezi Parkı’nı etkileyebilir’

Bakanlığın yürürlülüğe giren yeni yönetmeliği, birçok kent meydanı ve parkının etkilenmesi anlamına gelecek. Bunların başında Taksim Meydanı ve Gezi Parkı geliyor. Yeni yönetmelik uygulandığı takdirde, yargı kararı bulunan meydan ve park için yeni bir süreç işleyecek ve otopark yapılma bahanesiyle, yayalaştırma projesi de tekrar devreye girebilecek. Bu kararın yeni olmadığını, daha önce Bayındırlık Bakanlığı döneminde de İstanbul İmar Yönetmeliği’nde bulunduğunu ancak kentlerin doğal ekolojik dengesi için sorun oluşturacağı gerekçesiyle uygulanmadığını belirten Yapıcı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bu yeni sayılmayan kararının kent meydanları ve parkları için tam bir felaket anlamına geleceğini söyledi.

Yapıcı “Doğal toprak ve su dengesi bozulacak, artık her yağmur yağdığında sel tehlikesi, özellikle alçak kesimler açısından, daha da artacak. Kent meydanlarında bu riskle beraber, toplu ölümlere davetiye çıkarılmış olacak” dedi. “Zaten yetersiz olan topraklarımız ve meydanlarımız özellikle yanlış peyzaj uygulaması nedeniyle tamamen betonlaştırılacak” ifadelerini kullanan Yapıcı, “parklarımız saksıya dönüşecek, altı otopark yapılan parklarımızın ve meydanlarımızın bozulan ekolojik dengesi nedeniyle egzost salınımı da tehlikeli bir noktaya ulaşacaktır” diye konuştu.

‘Bu karar geri alınmalıdır’

Bakanlığın zaten elinde otopark yapmak için yeterli bir alanın bulunduğunu ve kentlerde bunlara yer ayrıldığını belirten Yapıcı, “Bakanlık, otomotiv sektörünün daha fazla kazanması için elindeki tekerlekli kutuları (otomobil) ekolojik noktalara tıkıştırmaktadır” diyerek, bütün çevreci ve iklim doğal ekolojik denge için mücadele edenleri bu karara karşı mücadele etmeye, Bakanlığı da bu kararı geri almaya çağırdı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-yonetmelik-meydanlari-ve-parklari-olumsuz-etkileyecek_112225.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!