Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şu Sit Alanının Derecesini Düşürün de Otel Yapalım!

Side Antik Kenti’nde 1. derece arkeolojik sit alanı olan ‘nekropol’de kaçak inşa edilen otellerin yıkımı için alınan karar, otel sahiplerini kızdırdı. Otel sahipleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan sit derecesinin düşürülmesini istedi.

yapı.com.tr
Şu Sit Alanının Derecesini Düşürün de Otel Yapalım!

Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre, Antik limanı, Apollon tapınağı, tiyatrosu ile dünyaca bilinen Side’nin merkezi ve çevresi arkeolojik sit alanı. 2012 yılında Side’nin iç kesimi 1. derece arkeolojik sitten düşürülerek 3. derece yapıldı. Böylelikle Side merkezinde kaçak inşa edilen tüm binalar, yeni Koruma Amaçlı İmar planı ile legal hale getirildi. Ancak nekropol alan hâlâ 1. derece arkeolojik sit alanı olarak duruyor. Çok sayıda mezar ve anıtın olduğu alanda 50’den fazla kaçak otel ve restoran yer alıyor. Arkeolojik eserlerin tahrip edildiği bölgede kalıntılar üzerinde kaçak restoran, bar, otel inşa edildi.

Kaçak otelciler Sidenin peşinde

Arkeolojik sit alanı içinde inşa edilen otellerden biri olan Altınkum Bungolow Hotel ile ilgili izinsiz ek yapı yapıldığına dair şikâyet üzerine Antalya Koruma Kurulu ve Side Müze Müdürlüğü inceleme başlattı. İzinsiz uygulamalara yönelik defalarca mühürleme yapıldığı, ruhsatsız inşa edilen yapılar olduğu, kapalı havuz, hamam, restoran inşa edildiği ve otelin halen faaliyette olduğu tespit edildi. 1. derece arkeolojik sit alanında kaçak yapılaşmalar hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunan Antalya Koruma Kurulu 31 Ağustos tarihinde ‘izinsiz uygulamalar kaldırılıncaya kadar parseldeki işletmenin her türlü faaliyetinin engellenmesi’ne yönelik karar aldı.

Hapis cezası var

Bu durum çok sayıda otel ve restoran sahibinin gözünü korkuttu. 2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Yasası sit alanına kaçak yapılaşmaya hapis cezası öngörüyor. Side’yi Yaşatma Platformu adı altında birleşen otel ve restoran sahipleri çalmadık kapı bırakmadı. Manavgat Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, milletvekillerini ziyaret ederek mağdur olduklarını anlatmaya çalıştılar. En son Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’na giderek 1. derece arkeolojik sit derecesinin düşürülmesini talep ettiler. Talep kabul edilirse kaçak inşaatlar legal hale gelecek. Arkeolojik eserlerin tahribatı sürecek... 

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-sit-alaninin-derecesini-dusurun-de-otel-yapalim_152653.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!