Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sultanahmet Camii'nde Restorasyon Başlıyor

Osmanlı mimarisinin en görkemli camilerinden Sedefkar Mehmet Ağa'nın eseri 400 yıllık Sultanahmet Camii'nde tarihinin en kapsamlı restorasyon çalışmaları bir hafta içinde başlıyor. 2020'nin sonuna kadar bitirilmesi planlanan restorasyon çalışmaları sırasında cami ibadete ve ziyarete açık olacak.

yapi.com.tr
Sultanahmet Camii'nde Restorasyon Başlıyor

Sultanahmet Camii'nin Koruma ve Restorasyon Çalışmaları kapsamında bugün caminin bahçesinde imza töreni düzenlendi. Törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, İstanbul Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin,  AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ve restorasyonu gerçekleştirecek firmaların temsilcileri katıldı.

İmza töreninde konuşan Veysi Kaynak, Sultanahmet Camii'nin bir dünya kültür mirası olduğunu aynı zamanda Türk medeniyetinin de bir şaheseri olduğunu vurguladı.

"Medeniyetimizin seviyesini görmek için buraya gelirler"

Kaynak, "İstanbul'a gelen müminler muhakkak ki bir kez ibadet etmek için buraya uğradığı gibi yabancı misafirlerimiz de medeniyetimizin seviyesini görmek için buraya gelirler. Her medeniyet kendi mimarisiyle tebarüz eder. İstanbul'un ve Türkiye'nin vasıfları maalesef çeşitli erozyanlara uğradı. Vakıflar Genel Müdürlüğü'müz son 15 yıldaki 4 bin 500'den fazla ecdat yadigarı eseri yeniden insanlığa sunmuştur" diye konuştu. 

"Restorasyonları sahiplenmek çok önemli bir faaliyettir"

Konuşmasında Sultanahmet Camii'nin restorasyonuna sponsor olan  'starwood' firmasının kurucusu işadamı Mehmet Yıldız'a teşekkür eden Başbakan Yardımcısı Kaynak, diğer tarihi eserlerin restorasyon çalışmalarına da hayırsever vatandaşların sponsor olabileceğini duyurdu. Veysi Kaynak, "Restorasyonlara sahiplenerek onun hamisi olmak en baştaki banileri kadar olmasa da çok önemli bir faaliyettir. Restorasyonu gerçekleştirecek firmalara şimdiden kolaylıklar diliyorum" dedi.  Kaynak, "Rabbim 400 yıl sonra başlattığımız bu projenin, bütün milletimize açılışını da göstersin" ifadelerini kullandı.

"Engelleyici mahiyette bir restorasyon öngörmüyoruz"

Törende konuşan Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem ise Sultanahmet Camii'nin restorasyon çalışmaları kapsamına alınmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ertem, "Bütün dünyanın gözü önünde olan bu eserin restorasyonuna şahit olmak her bürokratın görmek isteyeceği durumlardan birisidir. Restorasyon sırasında İstanbul turizmini en minimum müdahaleyi sonuçlandıracak tarzda gerçekleşmesini sağlayacağız. Yani ibadete ya da ziyarete kapatarak engelleyici mahiyette bir restorasyon öngörmüyoruz. Onun için restorasyon aşama aşama gerçekleştirilecek" diye konuştu.

Selimiye önümüzdeki yıl restorasyona alınacak

Adnan Ertem, Edirne'deki Selimiye Camii'nin de restorasyon projelerinin hazırlandığını gelecek yıl restorasyon programa alınacağını bildirdi. Konuşmaların ardından 'Sultanahmet Camii Koruma ve Restorasyon Çalışmaları" protokolü İstanbul Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı ve yüklenici firmaların yetkilileri tarafından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın huzurunda dua edilerek imzalandı. Bir hafta içinde başlayacak olan restorasyon çalışmalarının 2020 yılının sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Tarihinin en kapsamlı restorasyonuna alınacak olan camide, iç ve dış olmak üzere, bahçe ve minareler de de detaylı çalışmalar yürütülecek.

4 yıl sürecek

Konuşmaların ardından sözleşmeye Vakıflar İstanbul Bölge Müdürü Mürsel  Sarı, yüklenici firmalardan Taşyapı İnşaat'tan Temel Taşkın, Kara İnşaat'tan  Halil Kara imza attı. Yaklaşık bir hafta içinde başlaması planlanan restorasyon  çalışmalarının, ziyaretleri engellemeyecek şekilde yaklaşık 4 yıl sürmesi  planlanıyor.  Restorasyon kapsamında caminin üst kurşun örtüsü sökülerek  yenilenecek. Cami genelinde cephe temizliği yapılacak, iç ve dışındaki taş ve  mermer kaplamalarının raspa, sağlamlaştırma ve ıslah çalışmaları  gerçekleştirilecek, minareler restore edilecek, çinilerin konservasyonu  yapılacak.   Ahşap ve sıva yüzeylerinde bulunan mevcut kalemişleri raspa edilecek,  özgün kalemişleri temizlenecek ve ihya edilecek. Revaklı avluda özgün sıvalar  sağlamlaştırılacak. Cami içi döşeme kaplamaları tamir edilecek ayrıca iç avludaki  mermer döşemelerin, sütunların, cami bünyesindeki ahşap kündekarilerin kapsamlı  konservasyonları yapılacak.  Gerekli görülmesi durumunda güçlendirme çalışmalarının da yapılacağı  restorasyon kapsamında, klasik lokmalı demir parmaklıklar tamir edilecek, dış  avluda çevre düzenlemesi gerçekleştirilecek ve tuvaletler yenilenecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sultanahmet-camiinde-restorasyon-basliyor_160173.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!