Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Sulukule'de Ne Yapılıyorsa Derhal Durdurulmalı”

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası ile Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği tarafından, Sulukule Yenileme Alanı ile ilgili olarak Şubat 2008’de açılan davada iptal kararı verildiği, bugün Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Hizmet Binası’nda düzenlenen bir basın toplantısı ile duyuruldu.

yapi.com.tr
“Sulukule'de Ne Yapılıyorsa Derhal Durdurulmalı”

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası ile Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği tarafından, Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Alanı ile ilgili olarak Şubat 2008’de açılan davada İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından; avan projelerin kamu yararına uygun olmadığı gerekçesiyle oybirliğiyle iptal kararı verildi. Söz konusu karar ile ilgili olarak; bugün (13 Haziran 2012) TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy Hizmet Binası’nda bir basın toplantısı düzenledi.


Bu kapsamda açıklama yapan Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, “Bugün Sulukule’de yıkımların başladığı günden bugüne kadar gerçekleştirilen bütün uygulamaların hukuksuzluğu saptanmıştır” dedi. Yapıcı, dava süreci boyunca Mimarlar Odası’nın defalarca yürütmeyi durdurma talebi ile İdare Mahkemesine başvuruda bulunduğunu ancak, bu taleplerine cevap alamadıklarını anlattı. Bu kapsamda mevcut süreç üzerinden de anlaşılacağı gibi yürütmeyi durdurma kararlarının büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Yapıcı, alanın yenileme ilan sürecinden iptal kararının verildiği bugüne kadar kırılma noktalarını paylaştı.

Yapıcı, “Ne yazık ki bu önemli karar gecikmiş bir karar olarak hukuk tarihimize geçecek, umarız Sulukule’de yaşanan durum örnek teşkil eder” dedikten sonra, söz konusu gelişmenin çok önemli bir kazanım olduğunu ifade ederek, Mimarlar Odası’nın sürecin takipçisi olacağını vurguladı.

İptal kararı alındıktan sonra her idari işlemin hukuksuzluğunun saptandığını anlatan Yapıcı, bu hukuksuzluktan doğan zararların tazmin edilmesi durumunun doğduğunu da aktardı. Sulukule’de inşaat çalışmalarının devam etmekte olduğunu belirten Yapıcı, alanda yeni hak sahibi olan kişilerinde mağdur edildiğini aktararak; “İptal kararına rağmen Sulukule’de işlemlerin devam etmesi açıkça suçtur” dedi.

Yapıcı’dan sonra kısa bir açıklama yapan TMMOB Mimarlar Odası avukatı Can Atalay ise, kesinleşmemiş bir mahkeme kararı ile ilgili bir şey söyleyemeyeceğini belirterek, “İdare mahkemelerinin iptal kararının derhal uygulanması gerekir. Uygulama için hazırlık gerekmesi hlinde ise ancak 30 gün beklenir. Sulukule'de ne yapılıyorsa derhal durdurulması gerekir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sulukulede-ne-yapiliyorsa-derhal-durdurulmali_100495.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!