Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sulukule Derneği'nden ve Mimarlar Odası'ndan Demir'e Sulukule İhtarnamesi

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği avukatı Hilal Küey Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e; TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi hem Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ihtar çektiler.

yapi.com.tr
Sulukule Derneği'nden ve Mimarlar Odası'ndan Demir'e Sulukule İhtarnamesi

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği avukatı Hilal Küey Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e; TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi hem Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e hem de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ihtar çektiler.


"Kararın Temyiz Edilecek Olması İnşaatların Devamını ve Kura Çekim İşlemini Yasal Hale Getiremez"

Sulukule Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği avukatı Hilal Küey, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e “Sulukule’de verilen iptal kararının gereğini yerine getirmeleri için” ihtarname gönderdi. İhtarnamede; 20 Haziran tarihinde Radikal Gazetesi’nde yer alan “Sulukule’de evleri dağıtacağız” başlıklı açıklamanın “kişisel sorumluluğunuzu da doğuracak hukuka aykırılıkları bulunmaktadır” denildi.

İhtarnamede ayrıca kararın temyiz edilecek olmasının inşaatların devamını ve kura çekim işlemini yasal hale getiremeyeceği vurgulandı.

İhtarnamede; “2577 sayılı İdari Yargılama Usul Kanununun 28. Maddesi uyarınca, idare mahkemelerinin esastan verdiği ‘kararların icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez’ kararına dikkat çekildi ve Demir’in açıklamasında yer alan, inşaatların 11 Temmuza kadar süreceği ve projedeki hak sahiplerinin kura işleminin yapılacağı ibarelerinin “açıkça İd. Y.U.K. nun 28. Maddesine aykırı” olduğu belirtildi. Bununla birlikte; yasa gereği 11 Temmuz tarihinin “yeni işlem tesis edilmesi, yani mahkeme iptal kararının gerekçesine uygun yeni bir proje geliştirilmesinin son günü” olduğu belirtildi.

İhtarnamede; “Yukarıda belirtildiği üzere, 11.06.2012 tarihi itibariyle inşaatların devamı ve/ veya kura çekim işlemi hukuken, mahkeme kararını yerine getirmeme anlamını taşımaktadır ve İd. Y.U.K nun 28. Maddesinin 3. v 4. Fıkraları uyarınca gerek Belediyeniz Tüzel Kişiliğinin gerekse Şahsınızın tazminat ödeme sorumluluğunu doğurmaktadır. Bilgi edinilmesi ve iptal kararı gereği inşaatların derhal durdurularak, kura çekim işleminin yapılmaması arzolunur” denildi.

"Sulukule’de yapımı tamamlanan binaların kura çekimi ile hak sahiplerine dağıtma girişimi hukuka aykırı"

TMMOB Mimarlar Odası, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e “Sulukule’de verilen iptal kararının gereğini yerine getirmeleri için” ihtarname gönderdi.

Topbaş ve Demir’e “İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin 2009/758 Esas ve 2012/783 Karar sayılı kararı gereğince işlem tesis edilmesi ve/veya eylemde bulunulması, aksi bir uygulamanın hukuka aykırı nitelikte olacağı ve muhatapların şahsi sorumluluklarının da doğacağı” ihtar edildi.

Noter kanalıyla Topbaş ve Demir’e gönderilen “İhtarname”de, İdare Mahkemesi’nin iptal kararı hatırlatılarak “2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 28 inci maddesi uyarınca idari yargı yerlerinin ‘…esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur’” hükmüne dikkat çekildi.

İhtarname’de “İdarenin idari yargı yerlerinin kararları doğrultusunda işlem tesis edilmesi ve/veya eylemde bulunması için bir hazırlık yapması gerekmiyorsa, anılan Mahkeme kararında olduğu gibi anılan mahkeme kararı derhal uygulanabilir, en fazla birkaç saatlik işlemle yerine getirilmesi sağlanabilir nitelikteyse anılan kararın gereği gecikmeksizin ve derhal yerine getirilmelidir” denildi.

Sulukule’de yapımı tamamlanan binaların kura çekimi ile hak sahiplerine dağıtma girişimlerinin de hukuka aykırı olacağının belirtildiği İhtarname’de “İstanbul 4. İdare Mahkemesinin 2009/758 Esas ve 2012/783 Karar sayılı kararı ile iptal edilen İstanbul İli, Fatih İlçesi, Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri (Sulukule) Yenileme Alanına yönelik hazırlanan Yenileme Avan Projesine dayanılarak tüm uygulamaların, tüm inşai faaliyetin durdurulmasını ve özellikle 26.06.2012 tarihinde gerçekleştirileceği duyurulan söz konusu alanda iptal edilen avan projelere dayanılarak yapılan yapılarla ilgili olmak üzere Mustafa Demir’in basında yer alan açıklamalarında belirttiği gibi ‘… bitmiş evlerin sahiplerinin belirleneceği kura…’ çekiminin gerçekleştirilmesinin açıkça hukuka aykırı olduğunu, Türk Ceza Kanununun 257 inci maddesi uyarınca suç niteliğinde olacağını ve anılan mahkeme kararının yerine getirilmemesi nedeniyle doğmuş ve doğacak zararlar ile ilgili olarak ilgili idarelerle ilgili yasal yollara başvurulmasının yanı sıra 2577 sayılı Yasanın 28 inci maddesinin 4 üncü fıkrası uyarınca muhataplara da tazminat davası açılmak zorunda kalınacağını, yargılama gideri ve vekalet ücretinin de muhataplardan talep edileceğini ihtaren bildiririz” denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sulukule-derneginden-ve-mimarlar-odasindan-demire-sulukule-ihtarnamesi_100618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!