Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sulukuleliler Yeni Evlerinden Memnun Değil

İstanbul'un ilk kentsel dönüşüm projesi olan Sulukule'de konutların anahtarı teslim edilmeye başlandı. 50 hane evlerine taşındı. Ancak mahalle sakinleri birçok husustan şikayetçi.

yapi.com.tr
Sulukuleliler Yeni Evlerinden Memnun Değil

Sulukule halkı yeni evlerinden memnun değil.Daha önce ödeyecekleri ev bedeli iki katına çıktığı için problem yaşayan Sulukuleliler, imza attıkları son sözleşmeye göre hane başına 45 bin ile 90 bin lira arasında borçlandı. Evlerin tam bitmeden teslim edildiğini belirten aileler, güvenlik sağlanamadığı için su saatlerinin bile çalındığını söylüyor. Mahalledeki yol çalışmaları da devam ediyor.

Geçtiğimiz ay başlayan anahtar tesliminden sonra yaklaşık 50 hane yeni evlerine taşınmış durumda. Kentsel dönüşümden önce yaklaşık 3 bin kişinin yaşadığı mahallede metrekare fiyatı 900 liradan alınan eski konutlar 2 bin liraya eski sahiplerine satıldı. 577 eski mülk sahibi aile ile yapılan ilk sözleşmeye göre, 120-125 metrekare olacağı söylenen yeni evler ise 81 metrekareye düşürüldü. Anahtar teslimiyle birlikte mülk sahiplerine yapılan kira yardımı da kesildi. Bu sebeple yeni konutlara ilk yerleşenler eski Sulukuleliler oldu. Evlerin metrekare fiyatının iki katına çıkmasıyla borçlu duruma düşen mülk sahipleri, ev taksitlerini nasıl ödeyecekleri konusunda da endişeliler. Zaman Gazetesi'nin haberine göre borçları 15 yıla yayılan mahalle sakinleri, “Bu mahallede eskiden ev sahibi olan kişilere en son yüzde 20 iskonto yapıldı. Bu indirimin de son fiyat olduğu söylendi. Elimizde bir tek evimiz var. Biz de ne yapalım, mecbur kalıp taşındık buralara. Taşınma masraflarını bile cebimizden ödedik” şeklinde konuştu.

“Sorularımıza muhatap bulamıyoruz”

Sulukule sakinlerinin ortak görüşü ise ödedikleri parayla İstanbul’un başka bir yerinde gayet ferah ve herhangi bir kısıtlama olmadan yaşayabilecekleri yönünde. Ama doğup büyüdükleri yerleri de terk etmek istemiyorlar. Yeni sitenin hâlâ çok eksiğinin olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Belediyeye gittiğimizde onlar bizi TOKİ’ye gönderiyor. TOKİ’ye gittiğimizde onlar da belediyeye gönderiyorlar. Sorularımıza cevap verecek muhatap bulamıyoruz.” diyor. Bayramdan sonra yeni evine taşınacağını belirten Hasan Dovan, “Normalde başka bir firmadan ev aldığında sana her şeyi hazır bir halde pırıl pırıl teslim ederler. Fakat bize verilen evlerin daha çok eksiklikleri var. Sitenin yolları daha tam anlamıyla yapılmamış. Çoğu binada su saati bulunmuyor. Bulunanları da hırsızlar çalıyor. Özellikle sitenin güvenliği yok.” dedi.

Yeni evine taşınan İsmail Gani (69) ise 105 metrekare daireye sahipken kendisine 81 metrekarelik ev verildiğini söylüyor. Sitenin güvenliğinden de şikayetçi olan Gani, “Burası hakkında çıkan haberlerden sonra buralar zengin mekanı olarak algılandı. Neredeyse her gün bir hırsızlık olayı oluyor. Sitenin güvenliği yeterli değil” diyor

http://www.yapi.com.tr/haberler/sulukuleliler-yeni-evlerinden-memnun-degil_110867.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!