Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sulukule'de Son Perde: Yargı Kararı Bizi Bağlamaz!

Sulukule projesinin kamu yararına aykırı olduğu hükmü yerel mahkeme ve Danıştay kararıyla kesinleşti. Ancak , Fatih Belediyesi, "projenin iptal edilen 20 nolu avan projeye göre değil 51 nolu avan projeye göre yapıldığını' öne sürerek, yargı kararı için 'Bizi bağlamaz' diyor.

yapi.com.tr
Sulukule'de Son Perde: Yargı Kararı Bizi Bağlamaz!

Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, Danıştay 14. Daire tarafından iptal edilen Sulukule projesi için Fatih Belediyesi ‘’Bu bizi bağlamaz’’ diyor. Gerekçe olarak da projenin iptal edilen 20 nolu avan projeye göre değil 51 nolu avan projeye göre yapıldığını gösteriyor.

Mimarlar Odası yeni avan projeye de dava açtı ve o dava sürüyor. Çünkü 20 nolu avan proje ile 51 nolu avan proje arasında bilirkişinin ortaya koyduğu ve mahkemenin de kabul ettiği hiçbir yanlış düzeltilmedi. Bilirkişi bu yeni avan projeyi de hukuka aykırı buldu. Şimdi mahkemeden karar vermesi bekleniyor.

Fatih Belediyesi’nin hukuku dolanarak avan projeyi değiştirdiğini belirttiği açıklamada şöyle denildi; ‘’Danıştay 14. Daire’nin onamış bulunduğu 2013/ 5709 esas nolu kararı; hali hazırda hayata geçirilen Sulukule projesi ile ilgili bir karar olmadığı gibi bağlayıcılığı da bulunmamaktır. Şöyle ki: Danıştay 14. Daire’nin iptalini onadığı karar; İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin 20 sayılı avan projesinin iptal kararının onanmasıdır. Oysa ki, Sulukule projesi; 20 sayılı avan projesine iptal davası açılmasının ardından revize edilerek, yeniden hazırlanmış ve kurul tarafından 51 nolu avan proje olarak uygun bulunmasının ardından proje hayata geçirilmiştir. Dolayısıyla Danıştay tarafından iptali onanan 20 sayılı avan proje hayata hiç geçirilmemiş, kağıt üzerinde kalmış bir projedir"

Yargı: Sulukule Projesi kamu yararına aykırı

Sulukule projesi, kamu yararına aykırı olduğu gerekçesiyle 2012 tarihinde 4. İdare Mahkemesi’nce iptal edilmiş, Fatih Belediyesi bu karara Danıştay’da itiraz etmişti. Danıştay 14. Dairesi, İdare Mahkemesi’nin kararının arkasında durarak Fatih Belediyesi’nin yürütmeyi durdurma talebini iki kez reddetmişti. TOKİ ihalesiyle Özkar İnşaat’ın yaptığı binalar neredeyse tamamlanmak üzereyken İstanbul 4. İdare Mahkemesi kamu yararı olmadığı gerekçesiyle projeyi iptal etti.

Fatih Belediyesi ise yeni bir avan proje onaylandığı gerekçesiyle inşaata devam etti. Bu karar şimdi Danıştay 14. İdare Mahkemesince onandı. Fatih Belediyesi ‘’bizi bağlamıyor biz başka bir avan proje ile inşaatı yaptık’’ diyor. Oysa mahkemenin hukuka aykırı olduğunu söylediği tarihi surların dibine yapılan 3-4 katlı binalar, bozulan sokak tipolojisi ve yok edilen tarihi doku yeni avan projede de aynen yer aldı. Zaten Koruma Kurulu da mahkemesi devam eden bir parsel de ilke kararı gereği başka bir yeni karar alamayacağı aşikarken, yeni avan projeyi onaylayarak suç işlemişti.

Bilirkişi raporu lehte

Mimarlar Odası avukatlarından Can Atalay, yeni avan projeye açılan davanın karar aşamasında olduğunu, bilirkişi raporunun lehte geldiğini ve bu dava sonucunun da diğerinden farklı olmayacağını söyledi. Mahkemenin iptal ettiği proje ile hayata geçirilen proje arasında hiçbir fark olmadığını belirten Atalay, bu durumun sadece hukuku dolaşmaktan ibaret olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sulukulede-son-perde-yargi-karari-bizi-baglamaz_130177.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!