Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taksim Meydanı Ne Olacak?

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’nun Taksim Meydanı ile ilgili kararının ardından İletişim Başkanlığı, Dijital Gösterim Merkezi çadırını kaldırıyor. İBB’nin geçici bir süre için kurduğu ‘Kavuşma Durağı’nın da kaldırılması bekleniyor.

yapi.com.tr
Taksim Meydanı Ne Olacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Araştırmaları Merkezi, Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması sürecinde düzenlenecek etkinlikler için meydana geçici olarak ‘Kavuşma Durağı' ismiyle bir yapı yerleştirmişti. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu da Taksim için aldığı bir kararla hem meydandaki Kavuşma Durağı’nın hem de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın kurduğu ‘Dijital Gösterim Merkezi' çadırının kaldırılmasına karar vermişti.

Habertürk’ten Esra Boğazlıyan’ın haberine göre; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın çadırı kaldırılmaya başlandı. Geçici bir süre için kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kavuşma Durağı’ da önümüzdeki günlerde kaldırılacak.

Bakanlığın meydan projesi
Kavuşma Durağı kalkacak ama Taksim Meydanı’nı nasıl bir düzenleme bekliyor? Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, geçtiğimiz günlerde gazetecilere yaptığı bir açıklamada Taksim Meydanı’yla ilgili bir düzenleme projesi olduğunu anlatmıştı.

Bakan Ersoy, Beyoğlu Kültür Yolu Projesi kapsamında meydana taşınabilir turistik bir performans alanı kurulmasının planlandığını, burada kültür-sanat etkinlikleri ile zanaat atölyelerinin yer alacağı bir alanın düzenleneceğini duyurmuş, meydan için hazırlanan görseller de kamuoyuyla paylaşmıştı.

İBB: “Meydanın yetkisi bizde”
Öte yandan, “Meydanların yetkisi bizde” diyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise birkaç gün önce bir açıklama yapmış ve Taksim Meydanı’nın yeniden düzenlenmesi için uluslararası bir tasarım yarışması açıldığını ilan etmişti. Sadece Taksim Meydanı için değil, Bakırköy, Kadıköy ve Üsküdar meydanları için de aynı şekilde kentsel tasarım yarışması düzenlenecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-meydani-ne-olacak_177710.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!