Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tanrılar, Tanrıçalar Yerini Buldu

Yeni Akropol Müzesi’nin en dikkat çekici yönü, içinde sergilenen mermer eserlerle uyum sağlayan kaplamaları. Hemen aynı renkte kullanılan mermerler tanrıların yeni evini ölümsüzleştiriyor. Konferanslar dahil her türlü etkinliğe cevap verecek şekilde inşa edilen müzenin açılışına yaklaşık 34 ülkeden devlet ve hükümet başkanları, bakanlar ile

Cumhuriyet Gazetesi
Tanrılar, Tanrıçalar Yerini Buldu

Aslında İsviçreli ünlü mimar Bernard Tschumi kendi egosunu biraz daha geri plana alabilseydi daha iyi olacaktı. Aykırı binalar yapması ile dünya çapında üne kavuşan Tschumi, müzenin çizimine başlarken “Öyle bir mimari düşünmeliyim ki, Parthenon Tapınağı’ndan daha güzel ve daha estetik olsun” savından yola çıkmıştı. Zaman içinde etrafındaki danışmanlar ve tarihçilerin baskısı ile müze binasının sadece çatısına çarpık şekilde asma kat oturtmayı başarabildi.

Ünlü mimarın yapım aşamasında önüne çıkan diğer bir engel, yapılacak yerin altında tarih yatıyor olmasıydı. Parthenon Tapınağı’nın eteklerindeki şehir kalıntılarına zarar vermemek için tüm çalışmalar yapıldı. Bu süreçte hakkında yüzden fazla dava açıldı. Yıllar süren mahkemelerden sonra bina geçen yıl tamamlandı ve “tanrılar, tanrıçalar yerini buldu”.

Toplam beş katlı müzenin hemen her katı ayrı bir güzellik ve mimari harikalar yaratılarak inşa edildi. Tarihi şehrin üzerinde kalan binanın orta bölümünün kat araları camdan yapılmış. Ve en üst kattan bakıldığında, özel ışıklandırılmış olan, tarihi kalıntıların bulunduğu bina temeli net olarak görülebiliyor. Bu süreçte özel ışık efektleri de unutulmayarak tarihi yapıya ayrı bir güzellik kazandırılmış.

Tarih fışkırıyor

Yeni Akropol Müzesi’nin en dikkat çekici yönü, içinde sergilenen mermer eserlerle uyum sağlayan kaplamaları. Hemen aynı renkte kullanılan mermerler tanrıların yeni evini ölümsüzleştiriyor. Konferanslar dahil her türlü etkinliğe cevap verecek şekilde inşa edilen müzenin açılışına yaklaşık 34 ülkeden devlet ve hükümet başkanları, bakanlar ile onlarca diplomat, tarihçi ve bilim adamı katıldı. Müze içinde yer alan eserlerin tümü ünlü Parthenon Tapınağı’ndan taşındı. Yüzlerce tonluk mermer blokları aşağıdaki müzeye taşıyabilmek için özel vinçler kuruldu. Eserlerin hemen her parçası tek tek taşındı ve müze içinde yeniden birleştirilmesi için onlarca arkeolog çalıştı.

Yaklaşık 140 milyon Avro’ya mal olduğu belirtilen yeni Akropol Müzesi’nin tek eksiği İngiltere’ye yıllar önce kaçırılan tarihi eserler. İngiliz yetkililerini Yunan hükümetlerin “Sizin yeriniz yok, onun için bu eserler bizde kalmalı” savları ise müzenin açılışı ile sona ermiş görünüyor. Yunanistan’daki hükümetler, yıllardan bu yana İngiliz yetkililerinden kaçırılan eserleri istiyorlar ancak olumlu cevap alamıyorlar. Yeni Akropol müzesinin ünlü Parthenon Tapınağı’ndan sonra dünyanın yeni ilgi odağı olması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tanrilar-tanricalar-yerini-buldu_70025.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!