Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Elektrik Fabrikası için Yeniden İhale Açılacak

Özelleştirme İdaresi, Alsancak’taki tarihi Elektrik Fabrikası’nı tekrar satış portföyüne aldı. İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, önceki ihalenin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Grand Plaza A.Ş. tarafından kazanıldığını belirterek, yeni ihale açılmasını tepki gösterdi.

yapi.com.tr
Tarihi Elektrik Fabrikası için Yeniden İhale Açılacak

Özelleştirme İdaresi İzmir Alsancak’taki tarihi Elektrik Fabrikası’nı tekrar satış portföyüne aldı. Satış ile ilgili duyuruların önümüzdeki haftalarda yapılacağı açıklandı. Geçen yıl yapılan ihaleyi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Grand Plaza Şirketi 35 milyon TL’lik teklifle kazanmıştı. Ancak Özelleştirme İdaresi, Grand Plaza’nın bir belediye iştiraki olduğu, dolayısıyla bir kamu kurumu olduğu gerekçesiyle satışı iptal etmişti.

BirGün’de yer alan habere göre; tarihi Elektrik Fabrikası 16 Nisan 2019’da Özelleştirme İdaresi’nce satılığa çıkarılmıştı. İhaleye sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi katılmış ve 35 milyon TL’lik teklif vermişti. Ancak sonrasında Özelleştirme İdaresi Grand Plaza A.Ş.’nin bir belediye iştiraki olduğu yani kamu şirketi olduğunu gerekçe göstererek satışı iptal etmişti. Özelleştirme İdaresi’nin Alsancak’taki tarihi binayı tekrar satılığa çıkardığı öğrenildi.

Öte yandan CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, 2019 yılının Nisan ayında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarılan İzmir Alsancak’taki İzmir’in ilk Elektrik Fabrikası ve arsasının İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Grand Plaza A.Ş. tarafından kazanıldığını belirterek, “Ancak ÖİB’in Grand Plaza’nın bir belediye iştiraki olduğu gerekçesiyle hukuksuz bir şekilde iptal edilmiştir. Bu iptalin altında yatan neden ne Grand Plaza’nın belediye iştiraki olması ne de ihaleye aykırı bir durumun yaşanmasıdır. Bunun nedeni AKP iktidarının tarihi ve kültürel miraslarımıza olan düşmanca tutumudur. Tarihimizi bize unutturmak isteyen, her bulduğu araziyi ranta açıp peşkeş çekmeye çalışan bu zihniyete karşı gözümüzü dört açıp tarihi ve kültürel miraslarımızı bu zihniyetten korumak boynumuzun borcudur.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-elektrik-fabrikasi-icin-yeniden-ihale-acilacak_181285.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!