Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Konağın Kapısına Kilit mi Vurdular?

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından, Türkiye'nin ilk müzecisi olan arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey'in Yatağan İlçesi'ne bağlı Turgut Mahallesi'nde bir süre kaldığı konağın kapısına kilit vurulması tepki çekti.

yapi.com.tr
Tarihi Konağın Kapısına Kilit mi Vurdular?

Muğla'nın Büyükşehir statüsü kazanmasının ardından, Valilik tarafından  Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen Osman Hamdi Bey Konağı'nın kültür turizminin hizmetine kapatılması tepkilere neden oldu. DHA'nın haberine göre, Batı Anadolu'da ilk antik kazıları başlatan ressam ve arkeolog Osman Hamdi Bey'in Lagina Antik Kenti'nde 1890'lı yıllarda yaptığı kazı çalışmalarında kaldığı ve yaklaşık 120 yıllık geçmişi olduğu düşünülen konak, 2010 yılında 650 bin liraya Muğla Valiliği tarafından restore edilmişti.

'Turistler kapalı olduğunu görünce dönüyor'

Turgut Mahallesi'nden emekli öğretmen Erol Çelik, halkın geceleri aileleriyle gidebilecekleri, serin bir ortamda oturarak hoşça vakit geçirebilecekleri tek konağın ve parkın kapatılmasının halka saygısızlık olduğunu söyledi. Çelik, "Yatağan-Bodrum ve Turgut yol kavşağındaki Osman Hamdi Bey Müzesi tabelasını gören yerli ve yabancı turistler Turgut'a sapıp müzenin önüne geldiklerinde müzenin ve parkın kilitli olduğunu görünce dönmektedirler. Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin park ve müze konusundaki tutumuna şiddetle kınıyorum" dedi.

'Yangın çıksa kül olur'

Vali Amir Çiçek'in Osman Hamdi Bey Evi Müzesi'ne gelip bahçesinin içler acısı halini yerinde görmesini isteyen Çelik şöyle devam etti:

"Bahçede bakımsızlıktan otlar bürümüş ve ağaçlar susuz bırakılmıştır. Bir yangın çıksa ahşaptan olan ve 650 bin liraya restore edilen Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi kısa sürede kül olur. Valilik makamı bu olaya el koyarak parkın tekrar yöre halkına hizmete sunulmasını ve müzenin sürekli açık tutulması konusunda gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum." 

Yakında açılacakmış

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı ve Muğla El Sanatları Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi (MELSA) Müdürler Kurulu Başkanı Yavuz Kayı, "Kış aylarında gelen ve giden olmadığı için müzeyi turizm sezonunda hizmete açıyoruz. Yakında tekrar faaliyete geçireceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-konagin-kapisina-kilit-mi-vurdular_132018.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!