Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarihi Leleg Yolu İlk Etabı Törenle Açıldı

Bodrum’da, Bodrum Ticaret Odası’nca (BODTO) hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) tarafından desteklenen proje kapsamında toplam 185 kilometrelik 2 bin 400 yıllık Pedasa Antik Kenti Leleg Yürüyüş Yolu’nun 8 kilometrelik birinci etabı, törenle turizme açıldı.

yapi.com.tr
Tarihi Leleg Yolu İlk Etabı Törenle Açıldı

DHA'nın haberine göre, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi zenginlikleriyle de önemli bir merkez olan Bodrum’da, Pedasa Antik Kenti’nden başlayan toplam 185 kilometrelik 2 bin 400 yıllık Leleg Yolu’nun tekrar açılması için yapılan çalışmalar sonuç verdi. BODTO’nun hazırladığı, GEKA’nın desteklediği Pedasa Antik Kenti Leleg Yürüyüş Yolu Projesi’nde, 8 kilometrelik birinci kısım tamamlanarak törenle açıldı. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp, CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, GEKA Temsilcisi Mustafa İlhan, BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, AKUT Bodrum Ekibi ve doğa sporu yapanlar açılışa katıldı.

CHP’li Milletvekili Demir, "Turizmin bu kadar sıkıntılı olduğu süreçte böyle bir güzel etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Burada büyük bir tarih yatıyor. Bodrumluların bu bölgeye sahip çıkmasını rica ediyorum" dedi. Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Karakuş ise, il merkezi ve ilçelerdeki odaların, alternatif turizme katkı sunmak için çalıştıklarını söyledi.

"Bodrum’un denizden ibaret olmadığını görürler"

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon, 12 ay turizm diye konuşulduğunu, bu projenin buna katkısının olacağını söyledi. Kocadon, "Deniz, kum, güneş haricinde yürüyüş, alternatiflerden bir tanesi. Dünyada yaklaşık 20 milyon kişi hem yürüyor, hem spor yapıyor hem de turizm yapıyor. Bodrum’da ilklim olarak buna çok uygun. Bu avantajı kullanmak için 2014 yılında Güney Ege Kalkınma Ajansı ile bir proje yaptık. Bunun ilk etabını açtık. Umarım bu yolumuz tüm dünyada yürüyüşçülere cazibe merkezi olur. Bodrum’un tarihini, manzarasını ve denizden ibaret olmadığını görürler" dedi.

Yol girişindeki iplerin düğümlerinin çözülmesi ile açılış gerçekleştirildi. GEKA temsilcisi Mustafa İlhan’a ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Bodrum İşletme Şefi Önder Barut’a teşekkür plaketi verildi.

Bodrum Leleg yolu projesi

Bodrum Leleg Yolu projesi kapsamında, yarımada genelinde toplam 185 km’lik yürüyüş yolu, 20 km’lik bisiklet yolu, kamp alanları ve manzara tepelerinin altyapısı oluşturulacak. Spor, doğa ve macera turizmine hizmet verecek şekilde çevre düzenlemeleri, levhalama ve işaretleme çalışmalarından sonra, Bodrum Leleg Yolu’nun tanıtım ve pazarlama çalışmaları yürütülecek. Fizibilite çalışmaları GEKA’dan alınan destekle yürütülen projenin bu süreçteki faaliyetleri de yine GEKA desteği ile tamamlanacak. Proje ile Bodrum’un mevcut doğal, kültürel ve coğrafi yapısının ziyaretçiler tarafından görülmesi sağlanacak, Bodrum, deniz-kum ve güneş turizminin yanında doğa-tarih ve spor turizmi ile de öne çıkarılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-leleg-yolu-ilk-etabi-torenle-acildi_143907.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!