Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tarihi Sokaklar Yenilendi

Beykoz Belediyesi, İstanbul'un ilk yerleşimlerinden olan Anadoluhisarı kale içi ve çevresindeki sokakları tarihi dokuya uygun olarak yeniledi.

yapi.com.tr
Tarihi Sokaklar Yenilendi

Tarihi eser ve yapıları yenileyen ve ilçedeki vakıf eserlerine sahip çıkan Beykoz Belediyesi, Anadoluhisarı kale içi ve çevresindeki sokakları mahallenin tarihi kimliğine uygun olarak yeniledi.

Beykoz'daki tarihi eser ve sokakları ihya etmeye yönelik başlatılan tarihe vefa çalışmaları kapsamında Anadoluhisarı kale içi ve çevresindeki 13 sokağın taş kaplama ve düzenlemesi tamamlandı.

Anadoluhisarı'nı güzelleştiren çalışmalar kapsamında, ilçe sakinlerinin hayatını kolaylaştıran merdivenler andezit taş ve şık korkuluklarla kaplanırken çeşmelerin bakım ve onarımları da yapıldı.

Anadoluhisarı Kalesi içinde gerçekleşen açılışa Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Anadoluhisarı muhtar azası Güzin Mermerci, Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Babuz, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri muhtarlar ve mahalle sakinleri katıldı.

Tarihe 1,5 milyonluk yatırım

Tarihi sokakların açılışı dolayısıyla düzenlenen toplantıda ilçe sakinlerine hitap eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, ilçenin her köşesine ayırım yapmaksızın hizmet götürdüklerini ifade etti. çelikbilek şunları söyledi:

"Burada zor bir işi başardık, Anadoluhisarı kale içi ve çevresi alt yapısı itibariyle yenilenmesi zor bir bölge idi. Dedemiz Yıldırım Bayezıt'a ait olan bu yerleri, kaleyi, tekrar ihya etmek gerekir diye düşündük. Bu bir vefa anlayışıdır. Anadoluhisarı'ndaki çalışma için 1,5 milyonluk bir harcama yaptık. İlçemize hizmet etmekten mutluluk ve onur duyuyoruz. İnşallah ecdadımız da bizden ve yaptığımız hizmetlerden memnun olur."

Hayaller Bir Bir Gerçek Oluyor

Anadoluhisarı Kalesi'nin turizme kazandırılacağını söyleyen Başkan Çelikbilek, "İlçemiz için kurduğumuz hayaller bir bir gerçek oluyor. Hayata geçmesi için büyük gayret gösterdiğimiz Beykoz Spor Kompleksi'nin temeli Şahinkaya'da sessiz sedasız atıldı. 60-70 milyon değerinde olan bu projeyi ilçemize kazandırdık. Baruthane Parkını çok güzel bir şekilde yeniledik. Göksu Deresi'nin üzerinde yaptığımız bir köprüyle İrfan Çakır Parkı ile Baruthane Parkı'nı birleştirdik. İlçe genelinde 300 merdivenin kaplama ve yenilemesini gerçekleştirdik. Halkımızdan 1000 tane daha merdiven isteği geldi. İnşallah bir bir bunları da yenilemeye çalışacağız" diye konuştu.

Kanlıca Çubuklu Arasına Yürüme Bandı

Küçüksu Çayırı Projesi'nin de aşamalarına değinen Başkan Çelikbilek şunları aktardı: "Küçüksu Çayırı maketini hazırladık. Planları da hazır hale getirdik. Bizden kaynaklanmayan teknik sebepler yüzünden geç kalınmış bir proje oldu. Proje kuruldan geçti, ihaleye çıkarılacak. Küçüksu'ya yakışan bir de cami yapım projemiz oldu. Yakında ibadete açacağız. Ayrıca Kanlıca Çubuklu arasında 1.5 km'lik yeni bir yürüyüş bandı inşa etme projemiz de var. Yenimahalle'ye içinde Aile Sağlık Merkezi olan bir hizmet binası kazandıracağız. Biz milletimizi, ilçemizi ve Beykoz halkını aşkla seviyoruz. Sizlerle birlikte en güzel hizmetleri yapmak için gayret gösteriyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-sokaklar-yenilendi_116103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!