Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Tarihin Sıfır Noktası'na 'Koruma Çatısı'

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen ve bu yönüyle 'tarihin sıfır noktası' olarak nitelendirilen Göbeklitepe kazı alanında bu yıl koruma çalışmalarına ağırlık verilecek. Prof.Dr. Klaus Schmidt, Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsünce ortaklaşa yürütülen çalışma kapsamında bu yıl 2 kazı dönemi planladıklarını belirtti

yapi.com.tr / AA
'Tarihin Sıfır Noktası'na 'Koruma Çatısı'

İlkbahar döneminin çalışmalarına başladıklarını belirten kazı başkanı Prof. Dr. Klaus Schmidt, ilk olarak kazı alanında temizlik yaptıklarını söyledi. Tarihi eserlerin bulunduğu yerde geçen yıl başlatılan 'koruma çatısı yapımı'na yönelik faaliyete bu yıl ağırlık verildiğini ifade eden Schmidt, şöyle devam etti:

"2013 yılı kazı çalışmasıyla ilgili önemli planımız var. Alana bir koruma çatısı yapmak istiyoruz. Eski kazı alanında büyük yapıları kapsayacak şekilde hazırlanan proje koruma kurulu tarafından da onaylandı. İki çalışma evresi var. İlk olarak bir çalışma platformu yapılacak, daha sonra da bu çalışma platformunun üzerinde büyük çatıyı oluşturan Membran tekstil koruma çatısının yüzeyi yerleştirilecek."

Koruma çatısının maliyetinin 2 milyon avronun üzerinde hesaplandığını vurgulayan Schimidt, bunu bilimsel kazı bütçesinden karşılayamadıklarını, bu nedenle de sponsorlarla görüşmelerinin devam ettiğini kaydetti.

Alanda yapılan çalışmalarda, 10 kişilik bilimsel ekibin yanı sıra Örencik köyü sakinlerinden oluşan 30 kişilik işçi görev alıyor.
    
Göbeklitepe
    
Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe, Şanlıurfa'nın 18 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında bulunuyor. İlk kez 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinden görevlilerinin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmalarını, 1995 yılından bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor. Kazı çalışmalarında şimdiye kadar Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü 'T' biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulunmuştu. Dünyanın en eski 'tapınak merkezi' olduğu belirtilen Göbeklitepe, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihin-sifir-noktasina-koruma-catisi_107535.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!