Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarlabaşı'nda 'Temizlik' Var!

Bu rasgele bir sokak arası değil, İstiklal Caddesi'ne, yani kentin kalbine yüz metre uzaklıkta bir yer. Yakında büyük olasılıkla bu sokakta top oynamak yasaklanacak, çünkü Tarlabaşı, Kentsel Dönüşüm adıyla, çocuklardan, yoksullardan, iki ev arasına asılan çamaşırlardan "temizlenecek".

Cumhuriyet DERGİimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\55103.jpg" hspace=5 vspace=5>

Bu rasgele bir sokak arası değil, İstiklal Caddesi'ne, yani kentin kalbine yüz metre uzaklıkta bir yer. Yakında büyük olasılıkla bu sokakta top oynamak yasaklanacak, çünkü Tarlabaşı, Kentsel Dönüşüm adıyla, çocuklardan, yoksullardan, iki ev arasına asılan çamaşırlardan "temizlenecek".

Tarlabaşı, hep ilgimi çeken, yakınından her geçişte sokaklarında kaybolmayı düşündüğüm, evlerin içlerini, insanlarının yaşamını en çok merak ettiğim mahallelerden biriydi. Ancak iki kere girebildim, insanların objektifime bakan rahatsız yüzlerini görüp, burada olmanın konuşmaya yetmeyeceğini anlayınca çıktım. Bu haberi yaparken anladım ki, yalnız değilim, Tarlabaşı, her kesimin ilgisini çekiyor. Kimi insanlarını, kimi evlerini... İki yıldır Tarlabaşı'yla ilgilenenlerin sayıları arttı, niyetleri de.

Müteahhitler, büyük emlak firmaları, yabancı sermaye... İstanbul merkezinde parsellenip, pazarlanacak alanlar azaldıkça göz mesafelerine en kısa alanların peşine düşen bu gruplar, Balat, Fener, Sulukule'den sonra şimdi de Tarlabaşı'nın peşindeler. Yapmaya çalıştıkları işe "Tarlabaşı'nı temizlemek" adını vermelerinin nedeni de belli, meşruiyet kazanmak!

Bu temizliğin ilk etabında, 278 parsel, 150 tescilli yapı bulunuyor. 21 bin metrekarelik alanın ihalesini Çalık Holding kazandı. Tarlabaşılıların pek fazla bilgisinin olmadığı 100 milyar dolarlık proje, ay sonunda açıklanacak, 2.5 yılda hayata geçirilecek. Proje Beyoğlu Belediyesi, Yenileme Kurulu ve Çalık Holding bünyesindeki GAP İnşaat eşgüdümüyle yapılacak. Şirket yetkilileri, "5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun" gereği yenileme alanı olarak ilan edilen bu sit alanında daha çok restorasyon çalışmaları yapmaya niyetli olduklarını söylüyorlar.

Proje bittiğinde, 2010'da İstanbul'a yeni bir Landmark kazandıracaklarını vurgulayan yetkililere göre, dönüşüm sonrası Tarlabaşı'nı yine eski sahipleri kullanabilecek, "Projenin sahibi Beyoğlu Belediyesi ve oradaki gayrimenkullerin sahipleridir. Yenileme, mülkiyet sahiplerinin daha sağlıklı bir mekânda yaşamaları amacıyla yürütülüyor. Bu proje, kamu yararına. Bilindiği gibi, proje alanı kentin merkezinde olmasına rağmen kentlinin kullanamadığı, giremediği bir alan. Amacımız burayı erişilebilir, her kesimce kullanılabilir, yaşanılabilir bir mekân haline getirmek" diyorlar.

Yazı: Esra Açıkgöz Fotoğraf: Vedat Arık

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarlabasinda-temizlik-var_55103.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!