Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tek Rakibimiz Fayansçılar

"Başlangıçları ve yeni oluşumları organize etmeyi severim." diyen Genel Müdür Uzunyol, Akzo Nobel'in dört fabrika ile Türkiye boya sektöründe yer aldığını, toplamda pazarın yüzde 40'ına sahip olduklarını, bu sebeple de lider firma olduklarını söylüyor.

Zaman Gazetesi
Tek Rakibimiz Fayansçılar

Marshall, İstanbul Topkapı'da 1954'te 20 kişi ile kurulur ve 1966'ya kadar bu küçük fabrikada boya sektöründeki pek çok ilk başarılır; kolofan ve türevleri, alkid, emülsiyon boya ve polyester üretimi yapılır. 1967'de Marshall bugünkü tesislerinin bulunduğu Gebze'ye taşınır. Yeni yer yeni üretim hatları demektir. 1976'da ilk telemaye, 1987'de ise oto tamir boyaları üretimi yapılır. Halka arz 1990'da gerçekleştirilir. 1991'de otomotiv boyaları üretimine de geçilir. Çalışmalar Türkiye'nin ISO 9000 kalite belgesine sahip ilk boya kuruluşu olana değin sürer. 1994'te genel sanayi boyaları, 1996'da ilk su bazlı yarı mat boya Flora'nın üretimi yapılır. 1998, Marshall'ın hisselerinin büyük çoğunluğu dünya devi Akzo Nobel'e devrettiği yıldır. Kaliteli üretim konusunda yatırımlar yapan Marshall, dünya ölçeğinde bir marka olma vizyonuyla 2005'te yatırımlarını ve teknolojisini daha da genişletir.

Marshall, Türkiye'nin yanısıra başta Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan, Tacikistan, Bulgaristan, Kosova, Makedonya ve Arnavutluk olmak üzere toplam 15 ülkede faaliyet gösteriyor. Ürün grupları arasında; iç cephe boya ve astarı, dış cephe boya kaplama ve astarları, ahşap metal boya, tutkallar, macunlar, özel amaçlı ürünler, tinerler, dış cephe ısı yalıtım sistemleri, ahşap koruyucu ve vernikler yer alıyor.

Marshall'ın, "gelişime paralel olarak hem iç pazarda hem de ihracatta üstlendiğimiz lider konumu sürdürmek" olarak belirlediği iddialı bir vizyonu ve paydaşlarına ekonomik değer katacak bir de yol haritası var.

İddialı olmak, bilgili olmak anlamına da gelir

1998'de hisselerini dünya devi Akzo Nobel'e devreden Marshall, bu operasyondan ciddi bir bilgi birikimi kazanmış. 'Küresel bir şirket olarak Akzo Nobel neler yapıyor?' derseniz: Sağlık bakım, boya-kaplama ve kimyasallar alanında faaliyet gösteren uluslararası firma 80 ülkede, 54 fabrikada, 67 bin kişiyi istihdam ediyor. Hollanda merkezli kuruluş, ilaç, boya-kaplama ve kimyasallar olmak üzere üç işkolunda faaliyet gösteriyor. Akzo Nobel'in 2008 dünya cirosu 15,4 milyar Euro.

Değişik ülkelerde, değişik departmanlarda, değişik görevlerde bulunmanın avantajı

Akzo Nobel, Marshall satışı sonrasında da kurucu ailenin ikinci kuşaktan temsilcisi M. Feridun Uzunyol'un genel müdür olarak görev yapmasını istemiş. Uzunyol, Merkez Bankası'ndan burs alarak Avusturya'da Linz Üniversitesi'nde okumuş başarılı bir öğrenci, Marshall'ın kurucusu Ömer İsmet Uzunyol'un oğlu. New York Wagner College'de finansman yönetimi bölümünü de bitiren Uzunyol, okullar bitince, "Marshall'da işler beni bekliyor." dememiş, Londra'da Case Makine Şirketi'nde satış ve pazarlamadan sorumlu genel müdür ve İrlanda, İskoçya, İngiltere sorumlusu olarak 9 yıl yurtdışında çalışmış.

Uzunyol, 1986'da ülkeye dönmüş. Oto tamir boyalarında önce pazarlama, sonra fabrika müdürü olarak görev almış. Yönetim konusunda henüz deneyimli olmayan Feridun Uzunyol, ilk grevini bu konumdayken yaşamış. Beyaz yakalıların kolları sıvayarak çalıştığı bu yıllarda, mavi yakalıların işi nasıl yaptığına ilişkin epey deneyim kazanılmış.

1994 ekonomik kriziyle birlikte Marshall ikinci grevini yaşamış. Marshall yönetim kurulu, genç genel müdüre tek taraflı uçak bileti alarak işten uzaklaştırmaya karar vermiş. Dinlenme sürecini değerlendirip enerjisini doğru yönlendiren Uzunyol, yelken basmayı öğrenmiş ve o hırsla iki kez de açık deniz yelken şampiyonu olmuş. 60 günden fazla süren grevi bitirmek üzere işinin başına bir kez daha dönen genç genel müdür, öncelikle yönetim merkezini Boğaz'ın muhteşem manzaralı ofisinden Gebze'ye taşımış. Bundan sonra sürekli atılım yapan Marshall, yurtdışında lisans anlaşmaları yaparken üretim hattını da güçlendirmiş.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/tek-rakibimiz-fayanscilar_71447.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!