Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Teknoloji ve Şehir Birbirini Tamamlamalı"

Barselona Şehir Konseyi CIO’su Manuel Sanroma, Barselona’nın İstanbul’a yol gösterici niteliklere sahip olduğunun altını çizerek, teknolojinin ve şehrin birbirini tamamlaması gerektiğini belirtti.

yapi.com.tr
"Teknoloji ve Şehir Birbirini Tamamlamalı"

'Akıllı şehirler', Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ile Turkcell işbirliğiyle kurulan Bilgi Toplumu Enstitüsü'nün 19 Ocak’ta İstanbul’da düzenlediği panelde ele alındı. İnovasyon ve teknoloji odaklı uygulamalarıyla Barselona’nın akıllı şehre dönüşmesinde kritik rol üstlenen Barselona Şehir Konseyi CIO’su Manuel Sanroma’nın konuşmacı olduğu panelde; Barselona’nın akıllı şehir olma süreci masaya yatırılırken, İstanbul’un akıllı bir şehre dönüşebilmesi için neler yapılabileceği tartışıldı.

TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte Manuel Sanroma, Barselona’nın İstanbul’a yol gösterici niteliklere sahip olduğunun altını çizdi; teknolojinin ve şehrin birbirini tamamlaması gerektiğini belirtti.

"Teknoloj, insan hayatını iyileştirmek için kullanılmalı"

Teknoloji ve inovasyonun, şehir hizmetlerinde önemli bir iyileşme elde edilmesinin anahtarı olduğuna dikkat çeken Sanroma, “Hepimiz birbirimizden farklıyız; yüzlerimiz, inançlarımız, alışkanlıklarımız farklı. Fakat başımız ağrıdığında aynı ilaç hepimize iyi geliyor. Şehirler de insanlar gibi. Hepsi birbirinden farklı, fakat her biri aynı anatomiye ve aynı sorunlara sahip. Bu noktada bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmamız gerekiyor. Barselona'nın akıllı şehir stratejisinin temelinde insan var. Hedef, daha verimli, daha sürdürülebilir ve daha üretken bir topluma ulaşmak ve daha yüksek bir hayat kalitesi yaratmak. Bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) sayesinde şehir hizmetleri, çok farklı alanlarda şehir sakinlerinin tamamına ulaştırılıyor” dedi.

"Barselona'nın şu anda yürüttüğü 22 büyük program var"

Manuel Sanroma, Barselona’da yapılan akıllı şehir çalışmaları ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

“Barselona Akıllı Şehir Modeli kapsamında 11 alanda 'akıllı şehir' uygulamaları gerçekleştiriliyor. Bunlar; çevre, BİT, mobilite, su, enerji, atık, doğa, yapı sektörü, kamusal ve özel alan, açık devlet, bilgi akışı ve hizmetler. Barselona'nın şu anda yürüttüğü 22 büyük program var. Bu kapsamda 11 farklı alana yönelik 120 farklı proje yürütülüyor. Bu projeler, akıllı aydınlatma, akıllı otopark sistemleri, akıllı su yönetimi, akıllı atık yönetimi gibi alanları kapsıyor. Barselona'nın 30 sene önce iki belediye binası ile başlayan fiber optik ağ uzunluğu, 500 kilometreye ulaşıyor”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/teknoloji-ve-sehir-birbirini-tamamlamali_127940.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!