Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TEMA'dan Cerattepe Çıkışı

TEMA Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, Artvin Cerattepe'de yapılması planlanan madencilik faaliyetinin korunması gereken ekosistem değerlerine zarar vereceğini belirterek verilen maden ruhsatlarının iptal edilmesini istedi.

yapı.com.tr
TEMA'dan Cerattepe Çıkışı

TEMA Genel Başkan Deniz Ataç, vakfın Marmaris İlçe Temsilciliği'ni ziyaret ederken Artvin'in eko sistemiyle bulunmaz bir yer olduğunu vurguladı.

DHA'nın haberine göre, madenlerin de önemli olduğunu hatırlatan Ataç, şöyle dedi:

"Burada çıkartılması planlanan bir maden orada bir yok olmanın başlangıcıdır. Bilim insanları, Artvin'in Cerattepe ve Genya Dağı bölgelerinin korunması gerekli ekosistem değerlerine sahip olduğunu belirtiyor. Bu nedenle de, farklı koruma statülerine sahip olan Kafkasör Turizm Merkezi, Kent Parkı, Hatila Vadisi Milli Parkı ve Çoruh Nehri Vadisi gibi alanlar söz konusu bu ruhsat alanının sınırları içerisinde yer alıyor veya yakın çevresinde bulunuyor. Tüm ruhsat alanı ile beraber bu alanlar, aslında, dünyanın biyolojik çeşitlilik açısından en zengin ve aynı zamanda tehlike altındaki en önemli 34 Karasal Ekolojik Bölgesi'nden Kafkasya Sıcak Noktası içerisinde yer alıyor. Avrupa ve Orta Asya'yı içine alan geniş coğrafyadaki en büyük doğal yaşlı orman ekosistemine de yine burada rastlanıyor. Madencilik faaliyetleri başladığı takdirde bölge ne yazık ki bu özelliklerini kısa sürede kaybedecek. Ayrıca madenler eko sistemin yanısıra bölgede yaşayan yerel hakı da olumsuz etkileyecek. TEMA olarak hükümetin verilen ruhsatları yeniden gözden geçirip değerlendirmesini ve bu ruhsatların iptalini talep ediyoruz."

ETİKETLER: TEMA Cerattepe
http://www.yapi.com.tr/haberler/temadan-cerattepe-cikisi_143237.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!