Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tescilsiz Logoya Yurtdışı Teşviği Yok

Ekonomi Bakanlığı’nın Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2009/5 Sayılı Tebliğ’de değişiklik yapıldı. Buna göre artık yurtdışı işlemlerde teşvik alınabilmesi için yurtdışındaki işlemlerde kullanılan logo ve marka ibaresinin aynı şekli ile yurtiçinde de marka tescilinin yaptırılması gerekiyor.

yapi.com.tr
Tescilsiz Logoya Yurtdışı Teşviği Yok

Destek Patent, önümüzdeki yıl yurtdışında fuarlara katılacak firmalara 'Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2009/5 Sayılı Tebliğ'de gerçekleştirilen değişiklik için uyardı. Tebliğde yapılan düzenleme uyarınca artık yurtdışındaki fuarlara katılmak üzere teşvik almak isteyen şirketlerin, yurtdışındaki işlemlerde kullandıkları logo ve marka ibaresinin aynı şekli ile yurtiçinde de marka tescilini yaptırılması gerekiyor.

Ocak 2014 sonrasındaki fuarlara dikkat

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, yurtdışı fuarlara başvuran firmaları teşvik fırsatlarını kaçırmamaları ve başvuruda sorun yaşamamaları için logo ve markalarını hem yurtiçinde, hem de yurtdışında aynı olacak şekilde bir an önce tescil ettirmeleri konusunda uyardı. Logo tescili şartı hem 01 Ocak 2014 tarihinden itibaren düzenlenecek fuarlarda, hem de halen inceleme süreci devam eden destek talebi olan başvurularda aranacak.

Yurtdışı ve yurtiçi tescilde uyum
 
Ekonomi Bakanlığı yurtdışındaki fuarlara katılacak şirketlerin teşvik desteğinden yararlanması için yerine getirmesi gereken bazı şartlarda değişiklik yaptı. Firmalardan stant alanında kullanacakları logo ve markalara ilişkin 'marka tescil belgesi' sunmaları istenecek. Ayrıca yurtdışında tescil ettirdikleri logo ve markanın, yurtiçinde de tescilli olması şartı getirildi. Örneğin bir firmanın yurtiçinde tescil ettirdiği marka 'Aaa' ise ve yurtdışındaki fuar standında 'Aaa Tekstil' olarak kullanıyorsa; teşvikten yararlanabilmek için 'Aaa Tekstil' markasını yurtiçinde de tescil ettirmesi gerekiyor. Aynı şekilde yurtdışında kullanılan markada logo ya da amblem varsa, ancak yurtiçinde tescil edilen markada logo veya amblem kullanılmamışsa, teşvik başvurusu yapabilmek için markanın logolu halinin de Türkiye’de tescilli olması koşulu aranıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tescilsiz-logoya-yurtdisi-tesvigi-yok_112192.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!