Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TMMOB, İstanbul Çevre Düzeni Planı’nın İptali için Yeniden Yargıda

TMMOB’ye bağlı mesleki odalar, 1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni planına, askı süresi içinde itiraz ettiği halde, itiraz dilekçelerinin 60 gün içinde cevaplanmayıp zımnen reddedilmesi üzerine, 15 Aralık 2009 günü planın iptali talebiyle yargıya başvurdu.

yapi.com.tr
2 TMMOB, İstanbul Çevre Düzeni Planı’nın İptali için Yeniden Yargıda

MMOB’ye bağlı meslek odaları, 1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nın iptali için 15 Aralık 2009 günü yargıya başvurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 13.02.2009  tarihli toplantısında oy çokluğu ile kabul edilen 1/100 000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı, 15.06.2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından onaylanarak 17.07.2009  tarihinde askıya çıkarılmıştı.

TMMOB’ye bağlı mesleki odalar, plana  askı süresi içinde itiraz  ettiği halde, itiraz dilekçelerinin 60 gün içinde  cevaplanmayıp zımnen reddedilmesi üzerine, planın iptali talebiyle yargıya başvurdu.

Çevre Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, Orman Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul şubelerinin yaptığı başvuruda; planın uygulandığı takdirde, İstanbul’un sorunlarını çözmek bir yana, kentin gelişimini bugünkünden daha tehlikeli  boyutlara sürükleyeceği ve tarihi ile doğal değerlerde geri dönülmez   tahribatlar yaratacağı gerekçe gösterildi.

TMMOB’den yapılan açıklamada; meslek odalarının da planın katılımcılarından olduğu biçiminde  sürdürülen   yanıltıcı  propaganda çalışmalarıyla, katılımcılık ve şeffaflık maskesiyle pazarlanmaya çalışılan 1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nın, teknik olarak yeterli olmayan, planlama ciddiyetiyle bağdaşmayan, ciddi sakıncalar içeren, kente insan öncelikli değil, rant ve pazarlama öncelikli bakan   bir yaklaşımın ürünü olduğu vurgulandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-istanbul-cevre-duzeni-planinin-iptali-icin-yeniden-yargida_75094.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • TMMOB'nin yaptığı eleştirilere tamamen katılıyorum. İstanbul gibi dünyada örneği olmayan bu güzel şehri 50-60 yıldan beri çirkinleştirmeye çalışmaktan vaz geçmeli, tarihi yapılarını ve kimliğini öne çıkarma plan ve projeleri hayata geçirilmeli. Türkiye yapılaşmayı ,nüfusu sadece İstanbul, Ankara,İzmir... illerine yığmaktan vazgeçmeli. Her ilimizin nüfusu örneğin 1 milyon olsa, sorun kalmaz. Bütün düşünsel gücümüzü İstanbul'un neresine bina yapalım - yapmayalım yerine Türkiye'nin bütün bölgesine ne yapalım şeklinde değiştirelim artık. Ülkenin her yeri bizimdir. YANITLA
  • Sayın TMMOB yine yapılan gelişmeleri kendi çıkarları doğrultusunda yorumlamaya devam etmiş. Daha ne kadar bu Metropolün düzensiz gelişmesine seyirci kalınacak? Her olumlu gelişmeye kendi çıkarlarınız doğrultusunda hareket etmekten vazgeçiniz artık! biraz olsun Bu şehirde yaşayan insanların çıkarlarını düşünün... saygılarımla... YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!