Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ, 110 Milyon Lira Tazminat Ödedi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, konutların geç teslim edilmesinden dolayı alıcıların 21 bin 581 tazminat davası açtığını da belirterek, “Konut teslimlerindeki gecikmelerden dolayı ödenen toplam tazminat tutarı 110 milyon 693 bin 092 TL’dir” dedi.

yapi.com.tr
TOKİ, 110 Milyon Lira Tazminat Ödedi

Hürriyet'in haberine göre, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bayraktar, TOKİ’den Karadeniz’deki atıklara kadar pek çok konuda bilgi verdi. Bayraktar konuşmasında şunları kaydetti:

28 bin şikayet

TOKİ tarafından 570 bine yakın konut ve binlerce sosyal donatı inşaatı yapılmıştır. TOKİ’ye ulaşan 28 bin şikâyet incelenmiş ve gerekli işlemler yapılmıştır. Şikâyetlerin büyük kısmı yüklenici firma tarafından imalatların yapılması esnasında tespit edilemeyen; binaların kullanımları sırasında ortaya çıkan eksik ve kusurlardır. Şikâyetler TOKİ veya müşavir firma elamanlarınca yerinde incelenmektedir. yüklenici firma nam ve hesabına bedeli yükleniciden tahsil edilmektedir.

Memnuniyet yüde 65

TOKİ Başkanlığı, 2003-2013 yılları arasında toplam 568 bin 647 adet konutun üretimini başlatmış bulunmaktadır. 2001 yılından itibaren ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi prosedürü gereği her yıl elektronik ortamda ‘Dış ve İç Müşteri Memnuniyeti Anketi’ adı altında iki anket, gerek duyulduğunda ise ulusal düzeyde hizmet alımı yoluyla müşteri memnuniyet anketleri yapmaktadır. Son beş yıl içinde TOKİ’den konut alan 37 bin 241 müşteri üzerinde yapılan anket sonuçlarına göre genel memnuniyet oranının ortalama yüzde 65 düzeyinde olduğu tespit edilmiştir.

110 milyon geç teslim cezası

Konutların geç teslim edilmesinden dolayı alıcılar tarafından 31 Aralık 2012 tarihine kadar açılan 21 bin 581 adet tazminat davası bulunmaktadır. Gecikmelerden dolayı 31 Aralık 2012 tarihine kadar hak sahiplerine ödenen toplam tazminat tutarı 110 milyon 693 bin 092 TL’dir. Bu davaların yanı sıra, teslim edilen konutlarda eksik ve kusurlu işler olduğu iddiasıyla yine 31 Aralık 2012 itibarıyla TOKİ aleyhine açılan 2 bin 119 dava bulunmaktadır. TOKİ’nin toplu konut uygulamaları kapsamında gayrimenkul satış sözleşmesi imzalayarak konut satın alan ancak taksitini ödememesi sebebiyle hakkında yasal işlem başlatılan konut alıcısı sayısı bin 298 kişidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-110-milyon-lira-tazminat-odedi_110198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!