Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ'nin Çeşme Planları Askıya Alındı

Çeşme'de yapılması planlanan toplu konut projesiyle ilgili imar planı teklifine ilk tepki Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'ndan geldi. TOKİ’ye ait 430 dönümlük alanın imar yoğunluğunun 0.25'den 1.25'e çıkarıldığını belirten Tütüncüoğlu, “Planların iptali için dava açacağız” dedi.

yapi.com.tr
TOKİ'nin Çeşme Planları Askıya Alındı

TOKİ'nin Çeşme'de yapmayı planladığı ancak tartışma çıkaran toplu konut projesiyle ilgili imar düzenlemesi askıya çıktı. Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü, Çeşme Reisdere'de TOKİ Başkanlığı'na ait 430 dönümlük alanın imar planlarını askıya çıkardı. 5 Temmuz'a kadar askıda kalacak 1/5 bin ölçekli ilave nazım imar planı ve 1/1000 ölçekli ilave uygulama imar planı teklifine ilk tepki Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu'ndan geldi. Planlara itiraz için başvuracaklarını ve dava açacaklarını açıklayan Tütüncüoğlu, "Bu plan ile Çeşme'ye uydukent yapmanın yolu açılıyor. Toplu konut projesi ilçenin turizmine büyük darbe vurur" dedi.

Planların iptali için dava açacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yaptığı imar planı ile Reisdere'de TOKİ'ye ait 430 dönümlük alanın imar yoğunluğunun 0.25'den 1.25'e çıkarıldığını belirten Tütüncüoğlu, plana konu alanda bin 128 adet dairenin yapılmasının planlandığı, bu şekilde Çeşme'ye bağlı 13 bin nüfuslu bir uydu kent oluşturulmak istendiğini söyledi. Yeni Asır Gazetesi’nin haberine göre Çeşme'de toplu konut istemediklerini dile getiren Tütüncüoğlu, "Büyük kentlerde nasıl yasadışı işlerin yapıldığı gettolar oluşmuşsa, TOKİ projesi ile Çeşme'de de aynı sıkıntı yaşanacak. Kuşadası'nın hali ortada. Bir turizm beldesiyken betonlaştı. Davalar hala devam ediyor. Oysa Çeşme, turizmin parlayan yıldızı. Bu proje gerçekleşirse ilçemiz değer kaybeder. Bu nedenle imar planına itiraz edeceğiz. Ayrıca planların iptali için dava açacağız" dedi.

“Çeşme'nin yok olmaması için gereğini yapacağız”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da yüksek bina istemediğini hatırlatan Tütüncüoğlu, "Başbakanımız İstanbul'un silüetinin bozulmasına karşı çıktı. Yüksek katlı binaları yapanları tarihin de, Allah'ın da affetmeyeceğini söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da geçtiğimiz günlerde İzmir'de yaptığı ziyarette Çeşme'de konut değil, iki katlı villaların yapılacağını söyledi. Hem Başbakan'ın hem bakanın açıklamalarına rağmen bakanlık bürokratları mı bu imar planlarını değiştirmek istiyor? Biz süreci sonuna kadar takip edeceğiz. Çeşme'nin yok olmaması için gereğini yapacağız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-cesme-planlari-askiya-alindi-_109727.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!