Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ, Lojmanlara da Kentsel Dönüşüm Uygulayacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentleri plansız ve çarpık yapılaşmadan kurtarmak amacıyla başlattığı projelerle depreme dayanıklı modern şehirler inşa eden TOKİ, yerel yönetimlerin haricinde ilk kez bir kamu kurumuyla kentsel dönüşüm projesini hayata geçiriyor.

yapi.com.tr
TOKİ, Lojmanlara da Kentsel Dönüşüm Uygulayacak

Buna göre TOKİ, Türkiye Taşkömürü Kurumunun (TTK) Zonguldak Üzülmez’deki lojmanlarına da kentsel dönüşüm projesi uygulanacak. Projeyle 388 lojmanla 877 gecekondu yıkılarak, yaklaşık 2 bin 560 konut, 90 iş yeri, ilköğretim okulu, lise, çıraklık eğitim merkezi, sağlık ocağı ve kültürel tesis inşa edilecek. Konutların bir kısmı, lojman olarak değerlendirilecek. 

Lojmanların da bulunduğu alan, Gecekondu Kanunu kapsamında 12 Nisan 2013 tarihli TOKİ başkanlık makamı oluruyla ‘Gecekondu Önleme Bölgesi’ ilan edildi.   

Kentsel dönüşüm projesiyle, 45 hektarlık alanı kapsayan gecekondu önleme bölgesindeki 388 TTK lojmanı ile 877 gecekondu yıkılacak. Bunların yerine yaklaşık 2 bin 560 konutluk modern bir şehir inşa edilecek. 

Yüzde 75 anlaştı

Proje kapsamında hak sahipleriyle muvafakat görüşmeleri başlatıldı. Kira desteğinde de bulunulacak projede, bugüne kadar hak sahiplerinin yüzde 75'i ile anlaşma sağlandı. 

Zonguldak'ın ilk kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini taşıyan çalışmayla, bölgede 2 bin 560 konut ile 90 iş yeri, ilköğretim okulu, lise, cami, çıraklık eğitim merkezi, sağlık ocağı ve kültürel tesis inşa edilecek. Konutların bir kısmı lojman olarak değerlendirilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-lojmanlara-da-kentsel-donusum-uygulayacak_109725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!