Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ İhaleleri "Yandaş"a mı Verildi?

TOKİ’nin İstanbul'daki büyük inşaat işlerinin, ihaleye davet edilen tescilli AKP'lilerin firmalarına verildiği iddia edildi.

yapi.com.tr
TOKİ İhaleleri "Yandaş"a mı Verildi?

Toplu Konut Dairesi Başkanlığı (TOKİ), son bir ay içinde İstanbul Kayabaşı ve Hoşdere'deki inşaat işleri için, Kamu İhale Kanunu'nun 21. Maddesinin (b) fıkrasına göre, toplam bedeli 319.350.000 TL olan 4 ayrı ihale yaptı.

>

Yurt'tan Mehmet Demirkaya'nın haberine göre, ihaleler TOKİ tarafından ihaleye davet edilen ve AKP'li oldukları bilinen firmalara verildi.

Doğal afet mi oldu?

Kanunun ilgili maddesine göre, "Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması" hallerinde ilan yapılması zorunlu değil. İlan yapılmayan hallerde en az üç istekli ihaleye davet edilerek, teklif vermeleri istenir. Hangi 'ani', 'beklenmeyen' veya 'öngörülemeyen' durumun ortaya çıktığı konusunda kimse fikir belirtmezken, TOKİ'nin ihaleleri istediği firmaya vermek için bu yöntemi kullandığı sorusu gündemdeki yerini koruyor.

İhaleler kime gitti?

7 Ağustos 2013 tarihinde sonuç ilanı yayımlanan "Kayabaşı Emlak Konutları 1. Etap 2. Kısım Konut ile Adaiçi Altyapı ve Çevre Düzenleme İşleri, Genel Altyapı İmar Yolları İnşaatları İşi" Öz-Kar İnşaat Tic. Ve San. A.Ş.'ye verildi. İşin bedeli 73.950.000 TL. Öz-Kar İnşaat firmasının sahibi ise, 22. Dönem Kayseri milletvekili AKP'li Niyazi Özcan.

Sonuç ilanı 2 Temmuz 2013 tarihinde yayımlanan "Hoşdere Emlak Konutları 1. Etap 2. Kısım Konut İle Adaiçi Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatları İşi" Ilgın İnşaat İç ve Dış Ticaret A.Ş.'ye verildi. İşin bedeli 95.450.000 TL. Ilgın İnşaat firmasının sahibi İbrahim Halil Yanmaz, 2011 seçimlerinde AKP’den Şanlıurfa milletvekili aday adayı olmuştu. İbrahim Halil Yanmaz aynı zamanda, FP'den Şanlıurfa eski milletvekili Niyazi Yanmaz'ın yeğeni.

Sonuç ilanı 2 Temmuz 2013 tarihinde yayımlanan "Hoşdere Emlak Konutları 1. Etap 3. Kısım Ticaret, Okul, Spor Salonu, Kreş ve Cami ile Genel Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatları İşi" Zek-San İnşaat Ticaret ve Sanayi Ltd. Şti.'ye verildi. İşin bedeli 70.450.000 TL. Zek-San firmasının hissedarları Dilber Barulay ve Halit Başçi.

Sonuç ilanı 2 Temmuz 2013 tarihinde yayımlanan "Hoşdere Emlak Konutları 1. Etap 1. Kısım Konut ile Adaiçi Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatları İşi" ise, Egemen İnşaat ve Ticaret A.Ş.'ye verildi. İşin bedeli 79.500.000 TL. Egemen inşaatın hissedarları ise Aysan Çelik, Süleyman Çelik ve Ruhi Hayret.

ETİKETLER: ihale TOKİ
http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-ihaleleri-yandasa-mi-verildi_111505.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!