Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ 'de"Hakediş Raporu" Kalktı!

Yerel seçimler öncesi yapılan yönetmelik değişikliğiyle TOKİ’de müteahhitlerin ödeme öncesi ‘hakediş raporu’ sunma zorunluluğu kalktı. İnşaatlarda yarım kalmış işleri tam göstermek artık daha kolay.

yapi.com.tr
TOKİ 'de"Hakediş Raporu" Kalktı!

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, yerel seçimler öncesinde TOKİ ile anlaşmalı müteahhitleri rahatlatacak bir düzenlemeye gidildi. TOKİ bundan böyle müteahhitlere hakedişe bağlı değil, ödeme cetveline göre ödeme yapacak. Merkezi Harcama Belgeleri Yönetmeliği’nin 54. Maddesi’nde yapılan değişiklik 16 Kasım’da Resmi Gazetede yayınlandı. Yapılan değişiklik TOKİ müteahhitlerinin bürokratik yükünü azalttı. Hakediş raporları kaldırılırken ilgili makamın onayı, faturalar ve ilgili protokol ödemeler için yeterli olacak.

İnceleme gerekmeyecek

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, “Devlet müteahhitlerine ve TOKİ müteahhitlerine şimdiye kadar yapılan ödemeler hakedişe bağlı olarak yapılıyordu. Bunu hesaplamak için yapılmış olan işle o işlerin birim fiyatları çarpılıyordu. Fakat yeni düzenlemeyle hakediş sistemi yerine işin seviyesine göre ödeme yapılacak. Yani bir inşaatın duvarları yapılmış mıdır, kaçıncı kattadır, boyası, sıvası yapılmış mıdır buna bakılacak. Bundan böyle bu çerçevede yapılan işlerin seviyesi dikkate alınarak ödeme yapılacak. Bu müteaahhitlerin işini kolaylaştıran, beklemeye, incelemeye gerek duyulmayan bir sistem” dedi.

Bu sistem değişikliğinin seçim öncesi yapıldığına dikkat çeken Gökçe, şöyle konuştu: “Daha önce de yapılmamış işler yapılmış gibi gösterilerek ödeme yapılıyordu, ancak bu şu an daha da kolaylaşmış görünüyor. Daha önce seviyeler belirlenmişse ve siz o kalemler çerçevesinde ödeme yapıyorsanız sorun yok. Ancak inşaatta yarım işleri tammış gibi göstermek bu sistemle daha kolay. Örneğin yarım dökülmüş olan bir betonu şimdi tam dökülmüş göstermek daha kolay. Çünkü inşaata dair detaylı bir incelemeye gerek duyulmayacak.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-dehakedis-raporu-kalkti_114102.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!