Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ Modeli Nijer’de Uygulanacak

Nijer Bakanı Amadou Boubacar Cısse, TOKİ modelini uygulamak için idareden bir heyeti ülkelerine davet etmek istediklerini açıkladı.

yapi.com.tr
TOKİ Modeli Nijer’de Uygulanacak

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) konut üretim modeli Nijer’e örnek oldu. TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel’i makamında ziyaret eden Devlet Bakanı, Nijer Toprak İdaresi ve Kırsal Kalkınma Bakanı Amadou Boubacar Cısse, işbirliği kapsamındaki ilk arzularının TOKİ modelini kendi ülkelerinde gerçekleştirmek olduğunu bildirdi. TOKİ’yi Nijer’e davet eden Cısse, “Yerinde genel bir durum tespiti yapmanızı arzu ederiz. Ülkemize döner dönmez hemen bir resmi talepte bulunacağız ve sizden bir ekibin ülkemize gelip durum tespiti yapmasını talep edeceğiz” dedi.

Yerinde tespit yapılacak

Konuk Bakan’ın TOKİ’nin yurt dışı faaliyetleri ile ilgili sorusu üzerine, Karabel, ülke dışında yapılan çalışmaların kar amaçlı olmadığını, Türk milletinin katkılarıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Karabel, “Güney Asya’da meydana gelen deprem ve tsunamide evlerini kaybedenler için Endonezya’nın Banda Aceh bölgesinde bin 50 konut ile aynı felakette zarar gören Sri Lanka’da 500 konut gerekli sosyal donatılarıyla tamamlanarak hizmete sokuldu. 2005’te Pakistan’ın Kuzey Doğusunda meydana gelen deprem sonrasında konut ve sosyal donatı uygulamalarımız oldu. 2010 yılında yine Pakistan’da yaşanan sel felaketinin ardından 4 bin 620 konut ve 37 sosyal donatı uygulamalarının bu yıl tamamlanması planlanıyor. İdaremizce yaklaşık 80 ülkenin benzer kurum ve kuruluşları ile işbirliği devam etmekte ve muhtelif ülkelerle işbirliği mutabakat zabıtları imzalanmaktadır” dedi.

İdare’nin kaynağını kendisinin ürettiğine dikkat çeken Karabel, kaynağın üç şekilde sağlandığını açıkladı. Karabel, “Arsa karşılığı gelir paylaşımı projeleri ile büyük şehirlerin değerli arsalarında prestij konutlar üretilip satılarak gelir elde edilmekte ve sosyal konutların finansmanına destek sağlanmaktadır. Bu projeler özel sektörle birlikte yapılmakta, yapım sürecinde TOKİ’den finansman kullanılmamakta, istekliler hem konutları yapmakta hem de İdarenin payını ödemektedirler. Ayrıca satılan konutların geliri TOKİ’nin kontrolünde ortak bir hesapta tutulmakta, yüklenici yaptığı inşaat alanında hak edişlerle payını alabilmekte böylelikle müşterilere devlet güvencesi verilmektedir. Üretilen konutların yüzde 15’i bu modeldedir. Ayrıca yine büyük şehir merkezlerinde devlet hazinesinden bedeli karşılığında alınan değerli araziler imarlı hale getirilerek satışı ile kaynak sağlanmaktadır” dedi. Heyetler arası görüşmelerde konuk Bakan Cısse, ülkelerinde TOKİ benzeri bir yapıyı hayata geçirmek için işbirliği önerisinde bulundu. “Yerinde genel bir durum tespiti yapmanızı arzu ederiz” diyen Cısse, “Böylece çok belirli bir stratejik bir plan geliştirebiliriz. Ülkemize döner dönmez hemen bir resmi talepte bulunacağız ve sizden bir ekibin ülkemize gelip durum tespiti yapmasını talep edeceğiz” dedi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-modeli-nijerde-uygulanacak-_108056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!