Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ Parayı Millet Bahçelerine Harcayacak

TOKİ’nin bu yıl için imzaladığı millet bahçesi sözleşmelerinin maliyeti belli oldu. Bu sene yapımına başlanan 19 millet bahçesi için en az 1,2 milyar TL harcanacak.

yapi.com.tr
TOKİ Parayı Millet Bahçelerine Harcayacak

Ucuz konut üretimi ve dar gelirli yurttaşların konut sahibi olması amacıyla kurulan ancak lüks konut yapımına yönelen TOKİ, millet bahçeleri için kesenin ağzını açtı. 2019 ve 2020 yıllarında 390 milyon 58 bin TL maliyetli 18 millet bahçesi inşa ettiren idare, 2022 yılında millet bahçeleri için rekor harcama gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

TOKİ’nin ihale kayıtlarına göre, 12 Ocak-5 Mayıs tarihleri arasında 19 millet bahçesi yapımı için sözleşme imzalandı. 2022’de millet bahçesi yapımına başlanan kentler Uşak, Hatay, Bingöl, Adana, Bitlis, Kocaeli, Ankara, Tekirdağ, Kırklareli, Osmaniye, Batman, Kırşehir, Tokat, İstanbul ve Ağrı oldu.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; Ağrı’da 5 Mayıs’ta inşasına başlanan ‘Murat Nehri Millet Bahçesi’ 205 milyon TL ile 2022 yılında inşasına başlanan millet bahçeleri arasında maliyetiyle öne çıktı. Bu yıl millet bahçeleri kapsamında ilk çivi ise Uşak’ta çakıldı. TOKİ, Uşak’ta inşa ettireceği, “Kurtuluş Mahallesi Millet Bahçesi” için 3 Ocak’ta 59 milyon 750 bin TL’lik anlaşma yaptı.

TOKİ, 19 Ocak’ta ise Hatay’ın millet bahçesi için özel bir şirketle anlaşma yaptı. Toplam 42 milyon 115 TL’lik sözleşme bedelli ihale kapsamında Hatay İskenderun’a bir adet millet bahçesi ve üç mahalle kütüphanesi yaptırılacağı bildirildi.

İlk beş ayda rekor harcama
Millet bahçeleri için 2022 yılının henüz ilk beş ayında 1,2 milyar TL harcayan TOKİ, 2019 ve 2020 yıllarında da üçü İstanbul, üçü ise Trabzon’da olmak üzere toplam 18 millet bahçesinin yapımını tamamladı. Millet bahçelerinin yatırım maliyeti yedi bakanlığın 2021 yılı bütçesini geride bıraktı. 2019 ve 2020 yıllarındaki millet bahçesi inşaatları için 390,5 milyon TL harcandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-parayi-millet-bahcelerine-harcayacak_190545.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!