Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bergama Millet Bahçesi Hukuk Tanımıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dava açtığı Bergama Millet Bahçesi projesinde yargı sürecine rağmen stadyum çevresindeki dükkânların yıkımı başladı. Yürütmeyi durdurma kararına karşın yıkım tehlikesi altında mücadele veren esnaf, yaşananları zulüm olarak değerlendirdi.

yapi.com.tr
Bergama Millet Bahçesi Hukuk Tanımıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Bergama’da eski stadyum alanını da içine alacak 51 bin 569 metrekarelik alana millet bahçesi yapılması için başlattığı projeye ilişkin yargı sürecine rağmen stadyum çevresindeki dükkanların yıkımına başlandı.

Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine göre; AKP'li Belediye Başkanı Hakan Koştu, stadyum çevresindeki 104 dükkanı yıkma kararını esnafa tebliğ etmiş, tahliye edilmesini istemiş, geçen hafta da Çevik Kuvvet Polisi eşliğinde GDZ Elektrik Dağıtım AŞ'ye dükkanların elektriğini kestirmişti. Esnaf, hem kendilerinin hem de İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi'nin açtığı davalara işaret etmişti. İzmir 2. ve 5. İdare Mahkemelerinin, proje hakkında yürütmeyi durdurma kararları vermişti.

“Millet Bahçesi rant temelli proje”
Yargı sürecinin devam etmesine rağmen Bergama Belediyesi'nin tahliye baskısında bulunması ve dükkanların yıkımına başlamasına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de tepki gösterdi. Soyer, Bergama esnafıyla buluştu, Bergama Belediyesi'ne yıkım işlemini durdurma çağrısı yaptı.

Soyer, esnaf ile buluşmasında yaptığı konuşmada, adı ne olursa olsun yeşil alanların yapılmasına değil, “Millet Bahçesi” adıyla yeşil alanların ranta açılmasına, esnafın mağdur edilmesine karşı çıktıklarını vurguladı.

Soyer, “Pandemi süreci yetmezmiş gibi ekonomik krize karşı ayakta kalma mücadelesi veren esnafa karşı takınılan bu tutum kabul edilemez. Yargıya olan inancını koruyarak direnen Bergama esnafı, yıkılan dükkanların yanında, kapısının önü molozlarla dolmuş, elektriği kesilmiş, soğuk havaya rağmen tüple ısınarak ve iş makinelerinin gölgesinde ekmek mücadelesi veriyor. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yok. İnatla, baskıyla hiçbir kente değer katamazsınız. Yargı süreci devam ediyor. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak esnafın yanındayız. Acilen bu yanlıştan dönülerek proje rant temelli düzenlemelerden uzaklaşarak revize edilmeli ve hiçbir mağduriyet yaşanmamalı. Biz Millet Bahçesi'ne değil, bunun ardına sığınılarak yeşil alanların, kamu kullanım alanlarının imara açılmasına karşıyız.” dedi.

İtiraz edilmişti
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve 14 Eylül Stadyumu çevresindeki esnaf, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın onay verdiği projeye itiraz etmişti.

Davanın itiraz gerekçeleri; planlarda da spor alanı olarak gösterilen stat kaldırılırken yerine eşdeğer bir alanın ayrılmaması, imar planlarındaki rekreasyon alanının tümüyle kaldırılması, kamuya ait park ve otopark alanlarının ticaret alanına dönüştürülmesi, bu değişiklerin 3194 sayılı İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklere aykırı olması ve bu alanlarda mülkiyeti bulunan hak sahiplerinin kamuya güveninin sarsılması olarak sıralanmıştı.

“Keşif günü gelmeden yıkım yapıldı”
Stadyum esnafından İbrahim Turan, bölgede yaşanan süreç hakkında bilgi vererek, “Buradaki süreç aslında 2019 yerel seçimleriyle başladı. Seçim döneminde şu anki mevcut belediye başkanı, buraya bin 500 araçlık otoparkın yer aldığı bir meydan yapacaklarını söyledi. Esnaflarla bir görüşme yaptı, kendisi de esnaf çocuğu olduğunu, hiçbir esnafın mağdur edilmeyeceğini söyledi. Fakat gelinen süreçte burası meydandan millet bahçesine dönüştü. Millet bahçelerinde ticari alan yok. Sonrasında hukuki süreç başladı. Belediye başkanının bize söz vermesine rağmen dükkânların 60 gün içinde boşaltılmasına dair tebligat yapıldı. Bu süreçte 30 gün itiraz sürecimiz vardı. Bu süreçte AK Parti İl Başkanı olsun, Milletvekili Hamza Dağ olsun, ilçe başkanlıkları olsun hepsini dolaştık ama bir çözüm bulamadık. Biz de mahkeme sürecine gittik. İdare Mahkemesi'nden yürütmeyi durdurma ve kesin keşif kararı aldık. 31 Mart 2022 tarihinde keşif günü verildi. Fakat belediye keşifleri ve mahkeme sürecini beklemeden yıkımlara başladı.” dedi.

“Tribünler dururken dükkânlar yıkıldı”
Alanda atıl duran ve yıkım bekleyen yerler dururken yıkımın esnaftan başlatıldığını söyleyen Turan, “15 gün önce esnaf arkadaşlarımızın elektrikleri kesildi. Yapılanın tamamen hukuksuz olduğunu düşünüyoruz. Resmen şu an zulüm yaşıyoruz. Bergama Stadı'nın tribünleri duruyor, kapalı spor salonu duruyor. Önce bunları yıkmak yerine dükkânlardan yıkıma başladılar.” şeklinde konuştu.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bergama-millet-bahcesi-hukuk-tanimiyor_189904.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!