Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tortum Şelalesi Özelleştirme Kurbanı

Dünyanın sayılı şelaleleri arasında olan Tortum Şelalesi'nin suyu kesildi. Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nden santrali kiralayan firma, mahkeme kararı gereği saniyede 3 metre küp su bırakılması gereken şelalenin suyunu kesti.

yapi.com.tr
Tortum Şelalesi Özelleştirme Kurbanı

Dünyanın üçüncü, Avrupa'nın ise en büyük şelalesi, gölü ile birlikte Türkiye’nin önemli doğal miraslarından birisi olan Tortum Şelalesi, özelleştirme kurbanı oldu. Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nden santrali kiralayan firma, mahkeme kararı gereği saniyede 3 metre küp su bırakılması gereken şelalenin suyunu kesti. Susuz kalan şalede doğal hayat tehlikeye girerekten, travertenlerde dökülmeye başladı.

Sözcü’den Orhan Bozkurt’un haberine göre; ortada bir mahkeme kararı bulunmasına rağmen, şelalenin suyunu tamamen kesen, saniyede üç metreküp yerine sadece yarım metreküp su bırakan işletmeci şirketin suç işlediğini belirten vatandaşlar, insanlığın ortak malı olan bu dünya mirası doğa harikasına ilgili kurum ve kuruluşları sahip çıkmaya çağırdı.

Vatandaşlar, “Böyle giderse yıllar içinde doğal olarak oluşan yapı bozulacak ve travertenler kuruyarak parçalanmaya başlayacak, aynı zamanda yüzlerce metre uzunluğundaki dere yatağında da doğal hayat ölecektir. Bu doğa katliamına kimsenin seyirci kalmaması gerekir.” diye konuştular.

“Bir şirket geliyor ve bir doğa harikasını heba ediyor”
Tortum Şelalesi'nin bulunduğu alandaki sosyal tesislerin işletmecisi olan Recep Ata, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla tüm insanlığın ortak malı çağlayandaki katliama dikkat çekmeye çalıştı. Ata, “Ata yadigarı topraklarımızda tüm birikimimizi, alın teri ve emeklerimizi yatırma dönüştürerek tesisler kurduk. 32 yıldır bu doğa harikasını tanıtmak, turizme kazandırmak, istihdam sağlamak ve bölgemizin kalkınmasına katkı sunmaya çalışıyoruz. Ancak gelin görün ki bir şirket geliyor, memleketimizdeki en önemli doğa harikasını kendi çıkarları için heba ediyor. Buna kimse ses çıkarmayacak mı? Bu duruma bizim sessiz kalacağımızı kimse beklemesin.” dedi.