Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tüketicilerin %80’i Klimayı Yanlış Kullanıyor

Alarko Carrier, havaların ısınmasıyla birlikte artan klima talebi karşısında, tüketicileri doğru klima kullanımı ve enerji tasarrufu konusunda uyardı.

yapi.com.tr
Tüketicilerin %80’i Klimayı Yanlış Kullanıyor

Alarko Carrier, son yıllarda enerji tasarrufu sağlayan inverter teknolojisine sahip klimalara artan talebe rağmen, tüketicilerin yüzde 80’inin klimayı yanlış kullandığına dikkat çekti. Firmadan yapılan açıklamaya göre, klima kullanımında ilk dikkat edilecek konuların başında uygun sıcaklık seçimi geliyor. Ev veya ofis için konfor sıcaklığının yazın 23-26 oC, kışın ise 20-24 oC aralığında tutulması gerekirken; yaz aylarında daha düşük derecede çalıştırılan klimalar enerji tüketimini artırıyor. Klimada her 1 derecelik sıcaklık düşüklüğü, elektrik faturasını yüzde 4 oranında yükseltiyor.

Klima kullanılan yerlerde güneş ışınlarının içeri girmesi, soğutmayı olumsuz etkiliyor. Klimanın dış ünitesinin doğrudan güneş ısısı almaması da enerji tüketimini azaltıyor. Isı yalıtımlı binalar, klimayla sağlanan iç ısı dengesini daha uzun süre koruyacağı için, enerji tasarrufuna katkıda bulunuyor. Nemin yoğun olduğu günlerde klimayı nem alma modunda çalıştırmak, daha az enerji harcayarak konfor artışı sağlıyor. Klima filtrelerinin periyodik bakımı, cihazın ömrünü uzatıyor, enerji tüketimini azaltıyor ve klimadan kaynaklı hastalıkların önüne geçiyor.

"Klima sadece havayı serinletmek için kullanılan bir cihaz değil"

Yeni klima alacak tüketicilerin, enerji verimliliği sağlayan inverter klimları tercih etmesini öneren Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Klima sadece havayı serinletmek için kullanılan bir cihaz değil. Doğru kullanıldığı zaman her türlü hava koşulunda insanlara konfor sağlıyor. Inverter klimalar sabit hızlı klimalara göre daha pahalı cihazlar. İlk satın alma maliyeti yüksek ancak işletme maliyeti düşük. Dolayısıyla tüketicilerin yeni alacağı klimaların daha az elektrik harcayan inverterli klimalar olup olmadığını sorgulaması gerekiyor. Çevre dostu herkesin, klimada soğutucu gaz olarak R410A'nın kullanıldığından emin olması büyük önem taşıyor”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuketicilerin-80i-klimayi-yanlis-kullaniyor_121515.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!