Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Duayen Sanayici Halil Kaya...

Türk Kaynağı; Fransız Modası İsveç Çeliği gibi Marka Olsun

Sağlam Metal ve Dünya Gazetesi'nin işbirliğinde düzenlenen 'Sağlam Masa Toplantıları'nın ikincisinde Türkiye'nin kaynak sektörü temsilcileri bir araya geldi. İthalatın çok üstünde ihracat gerçekleştiren sektörün, 2000'li yıllarda hızla gelişen otomotiv ve gemi inşa sanayiyle birlikte büyük atılımlar yaptığı belirtildi. Kalifiye iş gücü sıkıntısı

Dünya Gazetesi
Türk Kaynağı; Fransız Modası İsveç Çeliği gibi Marka Olsun

Sağlam Metal ve Dünya Gazetesi'nin işbirliğinde düzenlenen 'Sağlam Masa Toplantıları'nın ikincisinde Türkiye'nin kaynak sektörü temsilcileri bir araya geldi. İthalatın çok üstünde ihracat gerçekleştiren sektörün, 2000'li yıllarda hızla gelişen otomotiv ve gemi inşa sanayiyle birlikte büyük atılımlar yaptığı belirtildi. Kalifiye iş gücü sıkıntısı yaşayan kalıpçılar iş kazalarıyla gündeme gelmekten rahatsız olduklarını söyledi.

Herhangi bir birliğin ya da derneğin bulunmadığı sektörde firmalar kaynakçı yetiştirebilmek için kendi bünyelerinde eğitim faaliyetleri veriyor. Gelecekle ilgili iyimser olan sektör temsilcileri, hız, kalite ve otomasyon oranını artırarak büyümeye ve katma değerlerini yükseltmeye odaklanıyor. Dünya Gazetesi'nde gerçekleştirilen toplantıda sektör temsilcileri şu görüşleri dile getirdi:

Kontrol yetersiz, kalitesiz ürün giriyor

Yıldız Gaz Armatürleri Genel Müdür Yardımcısı Haydar Can: Ürünlerimiz ağırlıklı olarak metal işleme, makine imalat ve gemi inşaa sanayi bakım onarım tesislerinde kullanılıyor. Firma olarak bazı sıkıntılarımız var. Globalleşen dünyada gümrük duvarları yok. Çin diye bir olgu var. Çin bizim sektör açısından haksız rekabet yaratıyor.

Biz ürünlerimizi 1983'ten beri ulusal ve uluslararası standartlara uygun üretiyoruz, belgeliyiz. Bu maliyetleri artırıyor. Bu standartları uygulamaya başladığımız zaman Türkiye'de herhangi bir laboratuar yoktu. Bu standartları sağlamak ve sürekliliğini sağlamak ayrı bir maliyet getirdi. Bazı yurtdışı firmaları  standartlara uymuyor, ülkemize giriyor ve onlarla rekabet etmek durumunda kalıyoruz. Bazı ürünlerde fiyat farkı yarı yarıya değişiyor. TSE kontrolü var ama ona rağmen bir şekilde giriyor bu ürünler. Çin gibi ülkelerde de bizim kalitemize eşdeğer ürünler üretiliyor. Onların da fiyatları bizimkilere ya yaklaşık ya da daha üstünde oluyor. Ama kalitesiz olanları maalesef bayağı bir ucuz oluyor.

Avrupa'da standartların önemi büyük. Bu belgelere sahip kuruluşlardan ithalat yapıyorlar. Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere gibi ülkelerde bizim gibi üreticilerin şimdilik sorunu yok. Onlar Çin mallarını sokmuyorlar. Ancak her geçen yıl Çin, Avrupa ülkelerine giriyor. Devletten bizim gibi imalatçıları desteklemesini istiyoruz. Bizim sektörde oksijenle yapılan kaynak kesme ve tavlama işlemlerini yapanlar eğitimsiz. İş kazası olduğunda eğitim istiyorlar. En son tersanede böyle sıkıntılar olduğunu izledik.Hız, maliyet ve kaliteli  hatasız kaynak önemli

Oerlikon Kaynak Elektrodları ve Sanayi AŞ Segmentler Satış Yöneticisi Melike Cavcar: Öncelikle Türkiye'de ilk olmaktan gelen bir misyonumuz var. 1960'tan beri kaynak eğitimlerimiz devam ediyor. Üniversitelerde ve şirketlerde ücretsiz eğitim veriyoruz. Yılda 2 bin kişiyi eğitiyoruz. 3 bine yakın üretim kalemimiz var. Kaynak sektöründe hız maliyetler ve kaliteli hatasız kaynaklar önem kazanıyor. Otomasyon konusu ciddi bir atılım içerisinde kaynak sektörü. 60'ya yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Bunun getirdiği bir özgüven var. Müşteri odaklı çalışmayı hedefliyoruz. Yüzde 40'larda ihracatın toplan ciromuza oranı.

Oerlikon Kaynak Elektrodları Kaynak Uzmanı Özkan Uyanık: Konusuna hakim birçok kaynakçı arkadaşımız var. Su altı kaynağı için Yunanistan'dan kaynakçı getirilmesi magazinel bir haber. Türkiye'de de bunu yapabilecek eleman var. Tuzla'da zaten yapılıyor. 2000'den sonra gemi yapımında çok büyük boyutlarda ilerleme oldu. 8 yılda altın devrini yaşadılar. Tamir yeri olarak kullanılan tersanelerde bile gemi inşasına başladılar. Kapasitelerinin üstüne çıktılar. 5 bin kişi çalışırken 60-70 bin insan çalışmaya başladı. Bu ahvalde  işini bilen de bilmeyen de çalıştı. Aralarında deniz görmeyenler de vardı. İş ölümleri bundan kaynaklandı, basın da abarttı.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-kaynagi-fransiz-modasi-isvec-celigi-gibi-marka-olsun_80250.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!