Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Duayen Sanayici Halil Kaya...

Türk Kaynağı; Fransız Modası İsveç Çeliği gibi Marka Olsun

Sağlam Metal ve Dünya Gazetesi'nin işbirliğinde düzenlenen 'Sağlam Masa Toplantıları'nın ikincisinde Türkiye'nin kaynak sektörü temsilcileri bir araya geldi. İthalatın çok üstünde ihracat gerçekleştiren sektörün, 2000'li yıllarda hızla gelişen otomotiv ve gemi inşa sanayiyle birlikte büyük atılımlar yaptığı belirtildi. Kalifiye iş gücü sıkıntısı

Dünya Gazetesi
Türk Kaynağı; Fransız Modası İsveç Çeliği gibi Marka Olsun

BR>
TÜBİTAK teşvikleri  çıkış noktası olacak

Coşkunöz Holding Ar-Ge Uzmanı Mehmet Koku: Eskiden bir elektro lambasını sipariş ettiğimizde 1.5 sene sonra geliyordu. Geç geliyor diye kendimiz yapmaya başladık. Neredeyse her ürünümüzü bu tür olanaksızlardan yola çıkarak yaptık. Birçok Avrupa arabasında bizim parçalarımız var. Eskiden kataloglarda yerli ürünler olmazdı. Yurtdışından getirmek için çok uğraşırdık. Çoşkunöz'de otomotiv yan sanayinde ihracat oranımız yüzde 55 civarında. Boeing'de, birçok ünlü araba markasında parçalarımız var. Teknik cihazlarla çalışıyoruz. Kaynak makinelerimiz var. Düz lise mezunu olan gençleri alıp 1.5-2 yıl eğitip sanayiye kazandırıyoruz.

Bizde çalışmayanlar da hemen iş buluyor. Eğitim çok önemli. Kaynakçılık üretim esnasında kaliteye hakim olamadığınız işler sınıfına giriyor. Burada çalışacak insanların mutlaka bir eğitim sertifikası alması gerekiyor. Şu anda TÜBİTAK ciddi destekler veriyor yeni işlerle ilgili. Teşvikli projeler başlattık. Bunun batıda olan birçok şeyi burada üretmek için önemli bir çıkış noktası olacağını düşünüyorum.

Sektörde dernek  veya birlik yok

Sağlam Metal Dış Satış Müdürü Özhan Türer: Alman Kaynak Derneği'nin 24 Temmuz 2009'daki bir raporu genel olarak Türkiye ve kaynak sanayiyle ilgili bilgi verebilir. Burada kaynak üretiminin ekonomiye olan etkilerinden bahsediyor. Bu rapora göre Almanya'da birleştirme teknolojileri üretim ve uygulamaları 390 bin kişi istihdamlı 22.6 milyar Euro'luk bir katma değeri olduğunu söyleniyor. 2007 verilerine göre 86 milyar Euro, yani Avrupa'da 2 milyonun üzerinde insan bu sektörle bağlantılı. Yine 2007'de Almanya'da 970 milyon Euro'su kaparo aparatlarıyla ilgili, bu alanda 15 bin kişi çalışıyormuş. Avrupa'da 837 bin kaynakçı var. 336 bin de kaynakla alakalı iş yapanlar var. 168 bin kaynakçı var Almanya'da, İtalya'da 150 bin kaynakçı var. Maalesef Türkiye'de bu rakamlara ulaşamadı ama kaynak sektöründe Almanya'yı 3-5 sene sonra yakalayacağımızı düşünürsek. Önemli bir potansiyel var. Sektörde herhangi dernek veya bir birlik yok.

Sağlam Metal Genel Müdür Hakan Koçak: 20-30 tane büyük kalıpçı var. Makine olarak yeni teknolojilere uyum olarak son derece dinamik bir sektörü konuşuyoruz. Yerli üretici hemen yakalayabiliyor yurtdışındaki gelişmeleri. Fakat bir eğitim ve dernekleşmede konusunda tıkanıyoruz. Eğitimde atılmış adımlar var. Neden daha spesifik kaynak işlerini yapamıyoruz. Neden bozulan Boğaziçi Köprüsü'nü biz tamir etmedik.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: ekonomi firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-kaynagi-fransiz-modasi-isvec-celigi-gibi-marka-olsun_80250.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!