Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Türk Yapı Sektörü İlk 9 Ayda Yüzde 1 Büyüdü”

Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri bedellerinin 2012 sonunda yaklaşık 23 milyar dolar ile 2010 yılını yakalamasının beklendiğini açıklayan YEM ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Dr. Barış Onay, Türk müteahhitlik ve inşaat malzemeleri sektörlerinin mevcut pazarlarında büyümesi ve bunun yanında yeni pazarlar bulması gerektiğini söyledi.

“Türk Yapı Sektörü İlk 9 Ayda Yüzde 1 Büyüdü”

Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri bedellerinin 2012 sonunda yaklaşık 23 milyar dolar ile 2010 yılını yakalamasının beklendiğini açıklayan Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Dr. Barış Onay, Türk müteahhitlik ve inşaat malzemeleri sektörlerinin mevcut pazarlarında büyümesi ve bunun yanında yeni pazarlar bulması gerektiğini söyledi. The House Otel Ortaköy’de düzenlenen basın toplantısıyla Türk Yapı Sektörü Raporu 2012’nin ön bulguları ışığında Türkiye ekonomisine dair değerlendirmelerde bulunan Dr. Onay, 36. Yapı Fuarı – TURKEYBUILD İstanbul’un bu yılki konuk ülke projesinin odağında da kardeş ülke Azerbaycan’ın olacağını bildirdi.

2011 yılının ilk dokuz ayında yüzde 12,7 büyüyen Türk yapı sektörünün 2012’nin aynı döneminde yüzde 1 büyüme kaydettiğini vurgulayan Dr. Onay, buna karşılık 2011’de yüzde 1,5 büyüyen Avrupa Birliği ülkeleri yapı sektörü için 2012’nin ilk dokuz ayında büyümenin eksi 5,8 olarak gerçekleştiğine dikkat çekti. Türkiye’nin GSYH ve inşaat sektörü yıllık gelişme hızları karşılaştırıldığında ciddi aralıklarla karşılaşıldığını ifade eden Dr. Onay, şöyle konuştu:

“Ben hep söylüyorum; Türkiye yapı sektörünün büyümesinin normalleşmesi gerekiyor; çünkü Türkiye ne durumdaysa sektör de o durumda. 2012’nin üçüncü çeyreğinde GSYH yüzde 1,6, inşaat sektörü ise yüzde 0,4 büyüme göstermiş. Bunun sebebi de yapı sektörünün ‘belirsizlik’ alerjisi. KDV, kentsel dönüşüm, mütekabiliyet konularındaki belirsizlik giderilmedikçe, sektörün Türkiye’nin üzerinde bir performans sergilemesi zor görünüyor”.

Dr. Onay, inşaat sektörünün son 12 yılda Türkiye ekonomisine ortalama katkısının yüzde 5,74 seviyelerinde olduğunu, bunun üzerinde bir katkı beklentisinin çok da sürdürülebilir olmayacağını sözlerine ekledi.

Son çeyrekte konut satışlarının artmasını bekleyebiliriz

Türkiye’de konut satışlarının ortalama 100 bin seviyelerinde seyrettiğine, ülkenin demografik yapısı nedeniyle konut talebinin de ortalama bir rakamda kaldığına işaret eden Dr. Onay; mantıklı bir arz olduğu sürece alıcının da olacağını belirtti. Kontrol altına alınmış bir enflasyonun borçlanma potansiyelini de artırdığına, düşen konut kredisi faiz oranlarının alıcıları teşvik ettiğine değinen Dr. Onay, “Geleneksel olarak yılın en yüksek konut satışı olan çeyreği 4. çeyrek… Bu anlamda bu çeyrek için umut ışığı var. Şu an içinde bulunduğumuz ve gerçekleşme rakamları 2013’ün ilk döneminde açıklanacak, 2012 4. çeyrek döneminde konut satışlarının arttığını görebiliriz” dedi.

2012’nin konuk ülkesi Azerbaycan

Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatı ve ithalatı rakamlarına da değinen Dr. Onay, 2011’de 19,731 milyon dolar, 2012’nin ilk dokuz aylık döneminde ise 15,546 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sektörün ihracatının ithalatını karşılama oranının 2,23 seviyelerinde olduğunun altını çizerek, sektörün pozisyonunu korumak için bile olsa mevcut büyük pazarlarını kaybetmemesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin bu anlamda mevcut uluslar arası ağlarını ve bağlarını koruması ve geliştirmesi gerektiğini belirten Dr. Onay, bu nedenle 36. Yapı Fuarı – TURKEYBUILD İstanbul’un konuk ülkesi olarak Azerbaycan’ı seçtiklerini bildirdi.

Türk yapı sektörünün Azerbaycan ile olan ticari ilişkilerinde zaten güçlü bir pozisyonda olduğuna dikkat çeken Dr, Onay, projenin önemini şöyle açıkladı:

“Azerbaycan’da önümüzdeki dönemde yapı sektörü için büyük fırsatlar yaratabilecek iki makro proje olacak. Bunlar, 2015 yılında ilki Bakü’de gerçekleştirilecek olan Avrupa Olimpiyat Oyunları ve 2013 yılı sonuna tamamlanması hedeflenen Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi”.

Proje, iki ülke devlet yetkilileriyle, ilgili ticari kurum ve kuruluşların üst düzey yetkililerinin bilgilendirme yapacağı, 19 Şubat 2013’te Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleştirilecek tanıtım toplantısıyla başlayacak. İkinci ayağı ise 24 – 28 Nisan 2013 tarihlerinde gerçekleşecek 36. YAPI FUARI – TURKEYBUILD İSTANBUL sırasında düzenlenecek Azerbaycan ticari heyet ziyaretleri ve ikili iş görüşmeleri izleyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-yapi-sektoru-ilk-9-ayda-yuzde-1-buyudu_103430.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!