Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye artık Listeye Girecek Mirasları Belirleyecek"

Türkiye, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) 'Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hükümetlerarası Komite Üyeliği'ne ikinci kez seçildi. Kültür ve Turizm Bakanı Çelik, "Türkiye, artık listeye girecek mirasları belirleyecek" dedi.

yapi.com.tr / AA
"Türkiye artık Listeye Girecek Mirasları Belirleyecek"

UNESCO'nun Paris'te yapılan 5. Taraf Devletler Genel Kurulu toplantısında, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hükümetlerarası Komite Üyeliği seçimi de gerçekleştirildi. Türkiye, İtalya ve Fransa'nın rakip olduğu adaylık yarışından birinci çıkarak üyeliğe seçildi. UNESCO Sekreteryası'ndan boşalan üyelikler için davet alan Türkiye, teklifi kabul ederek Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komitesi'ne aday ülkeler arasında yerini aldı ve rakipleri arasından sıyrılarak ikinci kez komite üyesi oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, haberi twitter hesabından paylaştı. Bakan Çelik mesajında, "UNESCO'nun Paris'te 5. Taraf Devletler Genel Kurulu'nun bugünkü oturumunda ülkemiz adına sevindirici bir haber aldık. Ülkemiz, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi Hükümetlerarası Komite Üyeliği'ne seçildi. İtalya ve Fransa'nın rakip olduğu adaylık yarışından 142 ülkenin 72'sinin oyunu alarak birinci çıkan ülkemiz 2'nci kez bu başarıyı elde etmiş oldu. İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'nde 11 unsuru bulunan Türkiye, artık listeye girecek mirasları belirleyecek. Bu başarıda emeği geçen herkesi kutluyorum" ifadelerine yer verdi.

"Türkiye'nin projeleri uluslararası platformda daha da etkin tanıtılacak"

Bakanlık açıklamasında konuya ilişkin değerlendirmesine de yer verilen Bakan Ömer Çelik, üyeliğin, Türkiye'nin uluslararası saygınlığına katkıda bulunmasının yanı sıra UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi'ne girecek unsurları belirlemek gibi getirileri de olacağını vurguladı. Çelik, Türkiye'nin bu üyelikle, somut olmayan kültürel mirasın korunması konusunda belgelemeden projeye her alanda diğer ülkelere rehber olmak, aday varlık dosyalarını değerlendirmek gibi birçok görevi üstlendiğini bildirdi.

"En önemlisi Türkiye, Komite kararlarının alınmasında etkin bir işlevi olan mekanizmaya dahil oluyor. Hükümetlerarası Komite'ye üye bir Türkiye'nin projeleri uluslararası platformda daha da etkin tanıtılacaktır" değerlendirmesinde bulunan Bakan Çelik, şunları kaydetti:

"Uluslararası alanda kurulmuş bir yapıya Türkiye'nin dahil olması, ülkemizde koruma çalışmalarının etkili bir şekilde yürütülmesi anlamına da geliyor. Türkiye, UNESCO'da daha önce de etkin görev aldı. Haziran 2006-Haziran 2010 yılları arasında Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite Üyeliği ve Kasım 2008-Haziran 2010 yılları arasında Alt Organ Üyeliği görevlerinde bulunan Türkiye'nin, kültürel miras alanında yaptığı çalışmalar geniş yankı uyandırmıştır".

Türkiye, UNESCO'da daha önce de etkin görev aldı

Türkiye'nin de katıldığı Hükümetlerarası Komitesi, Arnavutluk, Azerbaycan, Belçika, Burkino Faso, Çin, Çek Cumhuriyeti, Mısır, Yunanistan, Granada, Endonezya, Japonya, Kırgızistan, Litvanya, Madagaskar, Fas, Japonya, Kırgızistan, Namibya, Nijerya, Peru, İspanya, Tunus, Uganda, Uruguay olmak üzere 24 ülkeden oluşuyor. Türkiye, Haziran 2006 - Haziran 2010 yılları arasında 'Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite Üyeliği' ve Kasım 2008 - Haziran 2010 yılları arasında 'Alt Organ Üyeliği' görevlerinde bulunmuştu.

Türkiye’nin üyeliği dört yıl sürecek

Son olarak Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği ile listeye adını yazdıran Türkiye'nin, listede 11 unsuru yer alıyor. UNESCO tarafından 2003 yılında kabul edilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'ne bugüne kadar aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 161 ülke taraf oldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-artik-listeye-girecek-miraslari-belirleyecek_120888.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!