Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye Delik Deşik Edilecek

Maden sahalarının toplu olarak ihaleye çıkarıldığını söyleyen Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, tüm yurttaşları çevre katliamına karşı dava açmaya çağırdı.

yapi.com.tr
Türkiye Delik Deşik Edilecek

CHP'nin Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, maden sahalarının toplu olarak ihaleye çıkarıldığını belirterek, “Türkiye delik deşik edilecek. Termik santraller ile de çevre katlediliyor, insan sağlığı hiçe sayılıyor. Doğaya karşı bu anlayışa ses çıkarılmamasına, sürecin sessizce izlenmesine isyan ediyorum.” dedi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre; Öztunç, yaptığı açıklamada, tüm yurttaşların çevre katliamlarını durdurmak için dava açmalarını da istedi.

“Tüm yurttaşlarımızı, bu talana karşı ses çıkarmaya çağırıyorum” diyen Öztunç, şunları söyledi: “Çevre Kanunu'nda açıkça var. ÇED raporu hazırlaması gereken projelerle ilgili onay, izin, teşvik, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez; bu projeler için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez. Buna rağmen mart ayında 305 adet, temmuzda ise 766 adet maden sahası ihalesi ilanı yapıldı. Yargılama makamları, Çevre Kanunu'na aykırılık nedeniyle ivedi bir şekilde bu ihalelerin yürütmesini durdurmalıdır.”

“Çevre Örgütleri tarafından söz konusu ihalelere dava açıldı. Anayasa'nın 56. maddesine göre sağlıklı çevrede yaşamak bir hak; çevreyi korumak tüm yurttaşların ve devletin ödevidir. Bu yükü sadece çevre örgütleri yüklenmiş vaziyette. Bu adil bir durum değildir. Tüm toplum kesimlerinin bu meseleye kulak kabartması, bu mücadeleye sahip çıkması, dahil olması gerekmektedir. Bu nedenle sayısı 40'ı aşkın sivil toplum örgütü tarafından açılan davalara müdahil olunmalıdır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-delik-desik-edilecek_181630.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!