Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kirazlıyayla Kurtuldu, Maden Yapılmayacak

Bursa'nın Kirazlıyayla köyünde yapılmak istenen Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi ile ilgili bilirkişi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi.

yapi.com.tr
Kirazlıyayla Kurtuldu, Maden Yapılmayacak

Bursa’nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla köyünde yapılması planlanan Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı Projesi’yle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Bilirkişi heyeti, oy birliğiyle maden şirketinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldığı ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre; İyi Parti Yenişehir İlçe Başkanı Ercan Özel, “Bugüne kadar defalarca ÇED raporunun usule aykırı olduğunu teknik olarak yanlışlarla dolu olduğunu ifade etmiştik. İyi Avukatlar Platformu’na mensup onlarca avukatın devreye girmesiyle büyük bir zafere imza attık.” dedi.

Dallarında uzman yedi kişilik bilirkişi heyetinin detaylı araştırma ve incelemelerden sonra nihai kararını verdiğini ifade eden Ercan Özel, şunları söyledi: “Maden, ziraat, çevre, jeoloji, orman, kimya mühendisleri ve arkeologdan oluşan bilirkişi heyeti oy birliğiyle madenin hukuka aykırı olduğuna ve ÇED raporunun teknik olarak yeterli olmadığına karar verdi. Bilirkişi heyeti raporunda, ‘ÇED Raporunda eksiklik olarak belirtilen hususların giderilmesi halinde bile, ortaya çıkabilecek doğal afetlerin (deprem, tsunami, sel, vb.) sebep olabileceği büyük riskler ve bölgenin 1’inci derece deprem kuşağında yer aldığı gerçeklerini değiştirmeyecektir.’ ifadesiyle bölgede maden yapılmasının mümkün olmayacağını özellikle ifade etmiştir.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kirazliyayla-kurtuldu-maden-yapilmayacak_181204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!