Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türkiye Dünyanın Mobilya Başkenti Olabilir

MODOKO Başkanı Etem Özçelik, yerli malının özendirilerek, KDV’nin tekstil gibi yüzde 8’lere düşürüldüğünde, Türkiye’nin cari açığının yerli malı kullanılarak kapatılabileceğini belirterek, “Dünyanın mobilya başkenti Türkiye olmalı” dedi.

yapi.com.tr
Türkiye Dünyanın Mobilya Başkenti Olabilir

MODOKO Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, mobilya sektörünün 2011 yılında ihracat oranını yüzde 18,9 oranında artırdığını belirtti. Kapasite kullanım rakamlarının yüzde 75,5 olduğunu vurgulayan Özçelik, şunları söyledi:

“2008 krizinde yapılan KDV indirimi sektördeki tıkanmışlığı asgari ölçülerde gidererek sektörün az da olsa nefes almasını sağladı. KDV indirimi ile stokların eritilmesinden sonra sektördeki olumlu etkisi tam kendini göstermeye başladığı sırada indirim kaldırılmıştır. Oysa zaman içinde, kademeli olarak KDV indirimi kaldırılmış olsaydı indiriminin olumlu etkisi sektör üzerinde daha hissedilir ve yararlı olacaktı.”

Destek ve teşviklerle ihracat artacak

Yaklaşık 65 bin firmanın faaliyet gösterdiği, 250 binin üzerinde doğrudan istihdam oluşturan, 170 ülkeye yaklaşık 1,3 milyar dolar civarında ihracatı olan mobilya sektörünün pilot bir sektör olarak ele alınıp desteklenmesi gerektiğini belirten Etem Özçelik şöyle devam etti: “Burada dikkat edilmesi gereken, sektörün emek yoğun yapısını ve zanaatkâr kökenini ihmal etmeden; tasarım, teknoloji, know-how gibi alanlarda dünyadaki diğer ülkelerin uyguladığı destek ve teşviklerin verilmesi olacaktır. Mobilya sektörünün yapısal sorunlarına çözümler üretildiğinde ihracatımız artacak.”

Mobilya sektörü 2012’de yükselişe geçecek

Yerli malının özendirilerek, KDV’nin tekstil gibi yüzde 8’lere düşürüldüğünde, mobilya sektörünün 2012 yılında yükselişe geçeceğinin altını çizen Etem Özçelik, tahmin edilen büyüme sürecine girilmesi durumunda, satışların, cironun ve bunlara bağlı olarak istihdamın da artacağını ifade etti. Sektörün sürekli kendini yenileyerek trendleri takip eden bir dinamizme sahip olduğunu ifade eden Etem Özçelik, dışarıda otomobil neyse ev içerisinde de mobilyanın insanın yaşam kalitesi ve standardının simgesi olduğunu belirtti.

Cari açık yerli malı kullanılarak kapatılabilir

Etem Özçelik, 2011'i 80 milyar dolara yaklaşan bir cari açıkla kapatacağımızın görüldüğünü söyleyerek, Türkiye’nin dış ticaret açığı vermediği nadir sektörlerden biri olmaya devam eden mobilya sektörü için yerli malı kullanıldığında bu açığın kapatılabileceğini bildirdi. MODOKO Başkanı Özçelik, “Ülkemizde mobilya sektörü toplam 1,3 milyar dolar ihracat rakamına sahip. Üretimi, 65 bin işyerinde, 250 bin istihdam ile başarıyoruz. İhracatımız 2011 yılı Ekim ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 artışla 11 milyar 935 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.
 
Tüketici yerli mobilyayı tercih etmeli

Mobilyacıların 2012 yılı taleplerine değinen Özçelik, “tüketicimiz artık yerli malına güvenmeli ve yerli mobilyayı tercih etmeli. Ülkemizde her türlü mobilyanın ve aksesuarlarının en kalitelisi üretiliyor. Ucuz diye kalitesiz ürünleri dışarıdan almayalım. Yatırımlarımızı kendi topraklarımızda yaparsak meyvelerini yine birlikte yeriz. Önemli konulardan bir diğeri de mobilya üreticisinin kullandığı ağaç, kumaş, boya vb. hammaddedeki KDV oranlarının yüksek olması. Bunun düşürülmesi de taleplerimiz arasında yer alıyor” dedi.  

MODOKO Başkanı Etem Özçelik, şubat ayı başında İstanbul’da düzenlenecek sektörün önemli bir fuarı olan İMOB’a, MODOKO’nun hazırlıklarının da hızla devam ettiğini belirtti. Fuara firmaların katılmasının önemine değinen Özçelik, fuarlar bir vitrin olarak çok önemli” dedi. Özçelik, 2012 yılının mobilya sektörü için umut verici işaretlerinin geldiğini de sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-dunyanin-mobilya-baskenti-olabilir_90302.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!