Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye, Kigali Değişikliği’ni Onaylıyor

Türkiye’nin, onaylayacağı Kigali Değişikliği kapsamında; florlu sera gazların salımının artışını 2014 yılında durdurması, 2029 yılına kadar %10, 2035’e kadar %30 oranında azaltması gerekiyor.

yapi.com.tr
Türkiye, Kigali Değişikliği’ni Onaylıyor

İklim değişikliğine yol açan en etkili sera gazlarından olan florlu sera gazlarının (HFC) azaltımını hedefleyen ve 2016 yılı Ekim ayında gerçekleştirilen Montreal Protokolü’ndeki Kigali Değişikliği’nin onaylanmasına dair kanun teklifi sunuldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile TBMM’ye sunulan teklifin gerekçesinde, Türkiye’nin değişikliği onaylamasının, ozon tabakasının incelmesinin ve iklim değişikliğinin engellenmesine yönelik uluslararası işbirliğine verdiği sürekli ve uyumlu katkının devamı açısından önem arzettiği ifade edilirken, Türkiye’nin HFC azaltma yükümlülükleri yerine getirebilmesi için Montreal Protokolü finansal mekanizması olan Çok Taraflı Fon (MLF) tarafından finansal destek sağlayacağı da ifade edildi.

Kigali Değişikliği, 1987 tarihli Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü’nün, 2016 yılında Ruanda’nın başkenti Kigali’de gerçekleştirilen 28’inci Taraflar Toplantısında kabul edilmişti. Değişiklik Kyoto Protokolü ekinde listelenen florlu sera gazlarının salımlarının azaltımı için gelişmiş ülkeler (A2 ülkeleri) ile Türkiye’nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkeler (A5 ülkeleri) için iki ayrı azaltım takvimi belirliyordu.

Yeşil Ekonomi'de yer alan habere göre; Türkiye’nin değişiklik kapsamında bu gazların salımının artışını 2014 yılında durdurması, 2021 yılına göre de 2029 yılına kadar %10,2035’e kadar %30, 2040’a kadar %50 ve 2045’e kadar %80 oranında azaltması gerekiyor. 197 ülkenin taraf olduğu anlaşmaya Türkiye 1991 yılında dahil olmuştu. Yürürlüğe girmesi için 20 ülkenin onayı gereken anlaşma, 65 ülkenin onayı ile bu yılın Ocak ayında devreye girmişti.

Florlu sera gazları ozon tabakasına zarar vermeseler de küresel ısınmaya yol açtıkları etki karbondioksitin 23 bin katına kadar ulaşabiliyor. Kigali Değişikliği ile bu gazların salımlarının 2050 yılına kadar 80 Gigaton-karbondioksit eşdeğeri azaltılması öngörülüyor.

Florlu Sera Gazlarına İlişkin Yönetmelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 4 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-kigali-degisikligini-onayliyor_172762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!